Ivan Korčok: Zásadné problémy v Európe nevyriešime bez Európskej únie

NETKY.SK • 23 November 2021, 10:00 • 3 min
Ivan Korčok: Zásadné problémy v Európe nevyriešime bez Európskej únie

FORENCIA/ BRATISLAVA - Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok včera vystúpil na pôde Európskeho univerzitného inštitútu (EUI) v talianskom Fiesole (Florencia) s prednáškou v rámci Konferencie o budúcnosti Európy (CoFoE).

slovakia

left justify in out

Európska únia (EÚ) nie je dokonalá, ale zásadné problémy v Európe bez nej nevyriešime. "EÚ nie je bez chýb a nie je ani dokonalá. Neviem si však predstaviť, že by sa v Európe dal ktorýkoľvek zásadný problém vyriešiť mimo EÚ," povedal Korčok.

 

img

 

Podľa šéfa slovenskej diplomacie leží na spoločnom európskom stole veľa nedoriešených otázok z minulosti, medzi ktoré patrí dobudovanie menovej únie, vnútorného trhu, ale aj to, ako sa vysporiadať s migráciou. "Súčasťou debaty (o budúcnosti EÚ) zároveň musí byť aj sebakritický pohľad na malý vplyv Únie v oblasti zahraničnej politiky," vyhlásil Korčok.

 

img

 

Korčok zdôraznil, že mnohé problémy Európska únia nevyrieši za nás. Spomenul napríklad reformy v oblasti zdravotníctva alebo školstva. "Je na nás všetkých, aby sme túto domácu úlohu zvládli sami a až potom, tak ako je veľmi často dobrým zvykom, obviňovali zo zlyhania Európsku úniu. Zároveň je škoda, ak sme dnes svedkami sporu, ako je uplatňovanie princípu právneho štátu, pretože Európska únia je postavená práve na ňom," dodal Korčok.

 

"Som veľmi rád, že prostredníctvom videokonferencie sa do našej debaty zapojili aj slovenskí študenti z Univerzity Komenského v Bratislave, Ekonomickej univerzity v Bratislave, Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach (UPJŠ) a Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. Symbolicky sme tak vytvorili „univerzitný most“ medzi Talianskom a Slovenskom, ktorý na diskusiu určite nadviaže ďalšími konkrétnymi aktivitami a projektami."

 

img

 

Cieľom jeho prednášky bolo podľa MZVEZ priblížiť slovenský a stredoeurópsky pohľad na budúcnosť EÚ, diskutovať s mladými ľuďmi o kľúčových európskych témach.

 

EUI je medzinárodnou organizáciou a vedúcou výskumnou univerzitou v oblasti sociálnych vied. Tento inštitút bol založený v roku 1972 a svoje brány otvoril o štyri roky neskôr. Slovensko je súčasťou EUI od konca roka 2019 a aktuálne v inštitúte pôsobia dvaja slovenskí výskumníci. EUI sa svojimi aktivitami zapája do CoFoE za účasti popredných talianskych a európskych politických predstaviteľov.

 

CoFoE bude do jari 2022 prijímať pripomienky a nápady, ktoré môžu vyústiť do konkrétnych odporúčaní o reforme Európskej únie. Na oficiálnej webovej stránke konferencie futureu.europa.eu, ktorá je pod spoločnou záštitou europarlamentu, Európskej rady a Európskej komisie, sa môže ktokoľvek zaregistrovať a vyjadriť svoj názor či pripomienku k fungovaniu EÚ. Účastníci občianskych panelov sú zo všetkých 27 členských krajín, pričom odrážajú demografickú a sociálnu rozmanitosť EÚ. Najmenej jedna tretina účastníkov každého z panelov je vo veku do 25 rokov.

 

Prečítajte si: VIDEO: Igor Matovič chce zaviesť napríklad rekreačný a gastro bonus, povinné krčahy s vodou v reštaurácii či tringelt 9%

 

 
twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Kristýna Peštová
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies