V Košickom kraji sa do lavíc vrátili maturanti a žiaci posledných ročníkov stredných škôl

NETKY.SK • 12 Apríl 2021, 08:19 • 2 min
V Košickom kraji sa do lavíc vrátili maturanti a žiaci posledných ročníkov stredných škôl

KOŠICE - Košický samosprávny kraj (KSK) obnoví od pondelka 12. apríla prezenčné vyučovanie v končiacich ročníkoch všetkých stredných škôl, ktorých je zriaďovateľom.

slovakia

left justify in out

Už od 22. marca funguje prezenčná výučba v posledných ročníkoch na stredných zdravotníckych školách, ktorým dalo Ministerstvo školstva SR výnimku pred časom. Informovala o tom hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková.

 

Rezort spustil školský semafor
„Momentálne máme v končiacich ročníkoch 63 župných stredných škôl približne 5 300 žiakov, ktorí sa od pondelka začnú vzdelávať priamo v školách. Do lavíc môžu zasadnúť všetci, čo v praxi znamená, že školy už nebudú dištančne vzdelávať tých žiakov z končiacich ročníkov, ktorí do školy nenastúpia. Verím, že napriek pandémii a okolnostiam žiaci šťastne dokončia svoj posledný ročník na strednej škole,“ povedal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Ministerstvo školstva automaticky spúšťa školský semafor, ktorý upravuje pravidlá po otvorení. Ak sa napríklad objaví v triede alebo škole pozitívny prípad, môže ju uzatvoriť regionálny úrad verejného zdravotníctva alebo riaditeľ so súhlasom zriaďovateľa. Školy postupujú podľa manuálu Návrat do škôl z 8. apríla, zverejneného na webovom sídle ministerstva školstva.

Niektorí riaditelia zvažujú na pondelok vyhlásiť riaditeľské voľno, aby sa žiaci na návrat do škôl stihli pripraviť. „Stále platí, že žiak a jeden jeho zákonný zástupca potrebujú predložiť potvrdenie o negatívnom antigénovom alebo RT-PCR teste, najstaršom sedem dní. V prípade žiakov nad 18 rokov test rodiča nie je potrebný,“ uviedol Trnka. Aj po obnovení prezenčného vyučovania budú v župných stredných školách platiť prísne hygienicko-epidemické opatrenia.

 

Internáty ostávajú zatvorené
Stredoškolské internáty podľa manuálu opatrení z rezortu školstva  zostávajú nateraz zatvorené. Internátne ubytovanie je zatiaľ dostupné len pre žiakov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl, aj to podľa prísnych pravidiel.

 

V jednej izbe môže byť ubytovaná iba jedna osoba, pričom žiaci sa nesmú navzájom stretávať. Stredné školy budú tiež zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia aj otváranie jedální.

Na zmenu sa pripravujú aj prímestskí autobusoví dopravcovia ARRIVA a eurobus, s ktorými má kraj zmluvu. Posilnia spoje a z mimoriadneho režimu prechádzajú na prázdninový. Vylúčené nie sú ďalšie úpravy spojov, a to v závislosti od epidemiologickej situácie či požiadaviek riaditeľov škôl.

 

Prečítajte si tiež: Branislav Gröhling verí, že sa deti od pondelka vrátia do škôltwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katarina Zakova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies