V košickej zoo sa po prvýkrát vyliahli mláďatá plameniakov

NETKY.SK • 6 Júl 2022, 06:00 • 2 min
V košickej zoo sa po prvýkrát vyliahli mláďatá plameniakov

KOŠICE – Kŕdeľ plameniakov zložený z troch druhov sa v košickej zoologickej záhrade rozrástol aktuálne o dve mláďatá.

slovakia

left justify in out

Prvý raz na Slovensku sa tam rozmnožili plameniaky červené a mláďa pribudlo aj páru plameniakov ružových, informovala TASR Eva Malešová z košickej zoo. Obe mláďatá sú vitálne a „rastú pred očami“. Ide o prvé rozmnoženie plameniakov v tejto zoo, aj keď úlohu rodičov museli prevziať ošetrovatelia už v procese inkubácie.

 

img

 

„Po siedmich rokoch chovu prepukli prejavy sympatií u niektorých párov naplno. Naše návštevníkmi vyhľadávané vtáky sa začali zaujímať o hniezda, ktoré im pripravili chovatelia. Ide vlastne o vyvýšené kopčeky hliny, ktoré vyzerajú ako krtince. To zafungovalo. Vystihli sme správny čas a správne miesto, ktoré prirodzene vyhľadávali,“ priblížila inšpektorka chovu Alena Čičmancová.


Zaujímavosťou u plameniakov je to, že hniezdia súčasne. Rivalita párov, ktoré súperia o najlepšie hniezdo, vyprovokuje už samotné tokanie. Na úspešný chov plameniakov v ľudskej opatere je preto nevyhnutné chovať veľkú skupinu. Zoologická záhrada Košice chová dovedna 21 jedincov. Medzi nimi sú 4 páry červených, respektíve kubánskych, ktoré prišli zo Zoo Dvůr Králové. Deväť plameniakov ružových prišlo z Bratislavy a zostávajúce čilské z rôznych iných záhrad.

 

img


Plameniaky v závislosti od druhu inkubujú 28 až 34 dní. Mláďatku trvá až 48 hodín, kým sa mu podarí vykľuť z vajíčka pomocou vaječného zubu. Vyliahnuté mláďa má sivé jemné prachové perie pripomínajúce plyšovú hračku. Od dospelých sa líši taktiež rovným zobákom, ktorý postupne od troch týždňov veku nadobúda tvar dospelých vtákov. Šat dospelých jedincov dostávajú po prvom preperení. Sfarbenie peria plameniakov ovplyvňuje potrava zložená z rôznych kôrovcov a rias.

 

img

 

Možno vás zaujme: Pomocou umelej inteligencie sa môžu zlepšiť životné podmienky kurčiattwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Johny domansky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies