Pomocou umelej inteligencie sa môžu zlepšiť životné podmienky kurčiat

NETKY.SK • 3 Júl 2022, 12:00 • 2 min
Pomocou umelej inteligencie sa môžu zlepšiť životné podmienky kurčiat

HONGKONG – Vedci zistili, že s využitím umelej inteligencie by mohli na základe analýzy pišťania kureniec vo veľkochovoch určiť, či sú zvieratá spokojné.

slovakia

left justify in out

Táto technológia dokáže preukázateľne rozlíšiť zvuky vyjadrujúce stresové vypätie od iných zvukov typických pre veľkochovy. TASR správu prevzala z denníka The Guardian.

 

Nová technológia, ktorá za pomoci umelej inteligencie deteguje a vyhodnocuje zvuky kurčiat a sliepok v priemyselných veľkochovoch, dokáže až s 97-percentnou pravdepodobnosťou určiť, či sa zvieratá nachádzajú v stresovom vypätí. Podobný prístup by sa dal podľa vedcov využiť aj pri iných hospodárskych zvieratách, ako sú napríklad moriaky či ošípané.
     

img

 

„Kurčatá sa prejavujú dosť nahlas, no zvuky vydávané pod stresom sú o poznanie hlasnejšie. Mohli by sme ich nazvať čistým tonálnym zvukom,“ vysvetlil odborník na správanie zvierat z hongkonskej univerzity Alan McElligott. Podľa vedcov by pozorovanie úrovne stresu u kurčiat či sliepok vo veľkochovoch priamo ľuďmi bolo nepraktické, keďže ich prítomnosť by mohla vtáky ešte viac vystresovať a pozorovatelia by pri tisíckach jedincov aj tak nemali šancu zistiť, ktorý z nich „volá o pomoc“.

 

img

 

Odborníci preto vyvinuli špeciálny softvér, ktorý pri identifikácii zvukov využíva už zaznamenané a klasifikované zvukové prejavy signalizujúce stresové vypätie. Podľa McElligotta by mohla byť táto technológia komerčne dostupná v priebehu piatich rokov.

 

img

      

Vedci dúfajú, že výsledky ich výskumu pomôžu zlepšiť životné podmienky kurčiat. Ich spokojnosť môže totiž priamo ovplyvniť priberanie či prípadnú úmrtnosť zvierat. Výskum ocenila i britská  Kráľovská spoločnosť pre prevenciu týrania zvierat, upozornila však, že umelá inteligencia nesmie nahradiť fyzickú kontrolu chovateľom.

 

Možno vás zaujme: Múzeum mincí v Kremnici otvára letnú sezónu zaujímavým podujatím pre rodiny s deťmitwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Johny domansky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies