V Izraeli sa buduje nová koalícia, Netanjahu varuje pred narušením bezpečnosti

NETKY.SK • 31 Máj 2021, 09:13 • 2 min
V Izraeli sa buduje nová koalícia, Netanjahu varuje pred narušením bezpečnosti

JERUZALEM - Izraelský premiér Benjamin Netanjahu varoval, že navrhovaná nová vláda by mohla byť "bezpečnostným rizikom" pre krajinu. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

slovakia

left justify in out

Hrozí koniec Netanjahua 

Po tom, ako ultranacionalistický líder Naftali Bennett informoval, že sa pridá k rokovaniam s centristom Jairom Lapidom, Netanjahu vyzval pravicových politikov, aby dohodu nepodporili.

 

img


Lapid má pritom čas do stredy, aby vytvoril novú vládnu koalíciu. Ak sa mu to podarí, bude to znamenať koniec pre Netanjahua, ktorý je najdlhšie vládnucim izraelským premiérom. Netanjahu tento post zastáva dokopy už 15 rokov, najprv v rokoch 1996 - 1999 a potom od roku 2009 až do súčasnosti.

 

Netanjahu, ktorý čelí súdu pre obvinenia z korupcie a podvodov, nedokázal v marcových voľbách získať potrebnú väčšinu. Voľby z 23. marca boli pritom už štvrté za ostatné dva roky a znova sa skončili patovou situáciou. Netanjahu mal štyri týždne na to, aby zostavil vládu, no nepodarilo sa mu to aj napriek tomu, že sa obrátil na svojich rivalov a lídra malej arabskej strany.

 

img


"Nevytvárajte ľavicovú vládu - taká vláda je nebezpečenstvom pre bezpečnosť a budúcnosť Izraela," vyhlásil v nedeľu 71-ročný politik. Nevysvetlil však, prečo si to myslí. Bennetta zároveň obvinil zo "zavádzania verejnosti" a uskutočnenia "najväčšieho podvodu storočia", pretože líder strany Jamina verejne prisľúbil, že sa nespojí s Lapidom.

 

Bennett túži po riadení štátu 
Štyridsaťdeväťročný Bennett predtým v televízii oznámil, že jeho strana sa pripojí ku koaličným rokovaniam. "Pán Netanjahu sa už nepokúša zložiť pravicovú vládu, pretože je mu jasné, že žiadna nie je. Chce však vziať celý národný tábor a celú krajinu so sebou na svoju osobnú poslednú bitku," skonštatoval Bennett a doplnil, že spraví všetko pre to, aby vytvoril vládu národnej jednoty so svojím priateľom Jairom Lapidom.

 

img


Izraelské médiá ešte pred týmto oznámením informovali, že na základe navrhovanej dohody by mal Bennett nahradiť Netanjahua na premiérskom poste a neskôr by ho mal v rámci rotácie vystriedať 57-ročný Lapid. Dohodu zatiaľ oficiálne nepotvrdili.

Navrhovaná koalícia by spojila strany sprava, zľava i stredu izraelskej politiky, ktoré toho síce majú málo spoločného po politickej stránke, no spája ich túžba ukončiť Netanjahuove dni v úrade.

 

img


Lapid, ktorý je bývalým ministrom financií, má čas do 2. júna, aby zložil novú koalíciu po tom, ako sa to nepodarilo Netanjahuovi. Jeho strana Ješ Atid totiž skončila vo voľbách druhá za premiérovým Likudom, zatiaľ čo Bennettova strana má kľúčových šesť kresiel, ktoré môžu navrhovanej koalícii poskytnúť väčšinu v 120-člennom parlamente.


 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies