Vo Francúzsku zadržali novinárku, ktorá zverejnila tajné informácie

NETKY.SK • 21 September 2023, 11:00 • 2 min
Vo Francúzsku zadržali novinárku, ktorá zverejnila tajné informácie

PARÍŽ - Francúzska polícia zadržala novinárku Ariane Lavrilleuxovú v spojitosti s jej článkom z roku 2021, v ktorom napísala, že francúzska tajná služba poskytla Egyptu informácie, ktoré použil na cielené zabíjanie civilistov.

slovakia

left justify in out

Polícia podľa BBC prehľadala dom novinárky v utorok a následne ju zadržala. Vypočúvať ju má Generálne riaditeľstvo pre vnútornú bezpečnosť (DGSI) vo veci ohrozenia národnej bezpečnosti.

 

Ľudskoprávna organizácia Amnesty International (AI) tento krok francúzskej polície odsúdila. "Sme znepokojení," povedala Katia Rouxová z francúzskej pobočky organizácie. "Zadržanie novinárky za to, že si robí svoju prácu a zverejňuje informácie vo verejnom záujme, ohrozuje slobodu tlače a dôvernosť informačných zdrojov," vyhlásila predstaviteľka AI.

 

 

Lavrilleuxová zverejnila vo svojom článku informácie z uniknutých tajných dokumentov, podľa ktorých francúzske tajné služby spolupracovali s egyptskými orgánmi pri bombardovaní a zabíjaní pašerákov na egyptsko-líbyjskej hranici v rokoch 2016 až 2018. Francúzske služby boli údajne zapojené do "najmenej 19 bombových útokov" proti civilistom.

 

Článok francúzskej novinárky zverejnil investigatívny spravodajský web Disclose. V čase zverejnenia na webe priznali, že správa obsahuje tajné informácie týkajúce sa národnej bezpečnosti, napriek tomu ich však zverejnia "v mene základného princípu demokracie – práva na informácie".

 

Po zverejnení článku podalo francúzske ministerstvo obrany trestné oznámenie za "vyzradenie utajovaných skutočností týkajúcich sa národnej bezpečnosti".twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: TASR / BBC / Disclose Foto: BOL News
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies