Španielsko a Británia bližšie k dohode o štatúte Gibraltáru

NETKY.SK • 17 Máj 2024, 08:25 • 2 min
Španielsko a Británia bližšie k dohode o štatúte Gibraltáru

BRUSEL - Británia a Španielsko oznámili, že dosiahli dôležitý pokrok v rokovaniach o dohode o pobrexitovom štatúte Gibraltáru. Obe krajiny sa usilujú o uzavretie dohody, ktorá umožní voľný pohyb tovaru a osôb medzi Gibraltárom a Španielskom. Informovala o tom agentúra AFP.

slovakia

left justify in out

Vo vyhlásení predstaviteľov Spojeného kráľovstva, Španielska a Európskej komisie sa uvádza: "Rokovania sa niesli v konštruktívnej atmosfére, pričom bol dosiahnutý významný pokrok," Všetky strany budú úzko a rýchlo pracovať v zostávajúcich oblastiach s cieľom dosiahnuť celkovú dohodu medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom.
 
Na rokovaniach sa zúčastnili ministri zahraničných vecí Británie a Španielska, David Cameron a José Manuel Albares, ako aj podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič a gibraltársky premiér Fabian Picardo. Bola to už druhá schôdzka takéhoto formátu. Prvá sa uskutočnila v apríli.
 
Šefčovič povedal, že rokovania sa týkali "nových oblastí", ktoré sa v minulosti neriešili, vrátane životného prostredia, mobility a obchodu. Šéf španielskej diplomacie nekonkretizoval, ktoré otázky zostávajú nevyriešené a povedal, že nebol stanovený termín ďalšej schôdzky. Dodal však, že technické tímy budú v kontakte "okamžite".
 
Španielsko, Británia a EÚ sa v decembri 2020, krátko pred vystúpením Británie z Únie, dohodli, že na Gibraltár sa budú aj naďalej vzťahovať zmluvy EÚ ako napríklad dohoda o schengenskom priestore. Španielsko malo strážiť tamojší prístav a letisko, kým sa nájde dlhodobé riešenie.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Ingrid Vrabcová
Zdroj: AFP, Foto: David Cameron / reuters
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies