Utorkový rýchlik z Bratislavy do Košíc sa premení na vlak zdravých pľúc

NETKY.SK • 16 November 2010, 08:26 • 2 min
Utorkový rýchlik z Bratislavy do Košíc sa premení na vlak zdravých pľúc

Utorkový rýchlik z Bratislavy do Košíc sa premení na vlak zdravých pľúc

slovakia

left justify in out

img

Možnosť zmerať si vitálnu kapacitu pľúc, poradiť sa o pľúcnych ochoreniach, či ako prestať fajčiť, budú mať v utorok 16. novembra cestujúci v rannom rýchliku z Bratislavy do Košíc. Slovenská lekárska spoločnosť sa totiž rovnako ako minulý rok rozhodla pri príležitosti Medzinárodného dňa bez fajčenia a Svetového dňa Chronickej obštrukčnej choroby pľúc (CHOCHP) zorganizovať podujatie Vlak zdravých pľúc.
      Jedno kupé vo vlaku tak bude počas celej trasy tam a naspäť slúžiť ako "mobilná klinika", v ktorej budú lekári a zdravotné sestry merať vitálnu kapacitu pľúc a poskytovať poradenstvo o pľúcnych chorobách a odvykaní od fajčenia. Odborníci budú pripravení aj na šiestich vlakových staniciach po trase rýchlika, a to v Bratislave, Trnave, Trenčíne, Žiline, Poprade a Košiciach. Okrem poradenstva si u nich ľudia budú môcť dať zmerať aj úroveň oxidu uhoľnatého (CO) vo vydýchnutom vzduchu tzv. smokelyzerom.
      Pľúcne ochorenia postihujú na celom svete stovky miliónov ľudí, pritom väčšine z nich je možné predísť alebo aspoň zabrániť ich fatálnemu zhoršovaniu, pokiaľ sa ich podarí včas odhaliť a zabezpečí sa zdravé životné prostredie. Medzi najzávažnejšie rizikové faktory patrí fajčenie. To priamo súvisí so vznikom CHOCHP, ktorá je celosvetovo štvrtou najčastejšou príčinou smrti. Celkovo sa fajčenie podieľa na vzniku až 75 percent chronických pľúcnych ochorení, 30 percent nádorových chorôb a pätiny prípadov kardiovaskulárnych ochorení.
      Každý, kto sa zaujíma o zdravie svojich pľúc a nestihne si dať skontrolovať ich kapacitu a CO vo vydychovanom vzduchu počas podujatia Vlak zdravých pľúc, môže navštíviť Poradňu zdravia vo svojom regióne. Tie fungujú pri každom Regionálnom úrade verejného zdravotníctva a sú vybavené spirometriou i smokelyzerom. Poskytujú tiež odborné poradenstvo pri odvykaní od fajčenia.
      Podujatie Vlak zdravých pľúc sa koná s podporou Ministra zdravotníctva SR Ivana Uhliarika a Kancelárie Svetovej zdravotníckej organizácie na Slovensku.

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies