Trump: Nová zmluva o jadrových zbraniach by mala zahŕňať Rusko aj Čínu

NETKY.SK • 3 August 2019, 08:39 • 2 min
Trump: Nová zmluva o jadrových zbraniach by mala zahŕňať Rusko aj Čínu

WASHINGTON - Akákoľvek nová zmluva proti hromadeniu jadrových rakiet (zbraní) by mala zahŕňať Rusko aj Čínu, vyhlásil v piatok americký prezident Donald Trump.

slovakia

left justify in out

Uviedol to po tom, čo USA oficiálne odstúpili od Zmluvy o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu (INF), ktorú v období studenej vojny, v roku 1987, uzavreli s vtedajším Sovietskym zväzom.

 

"Určite chceme v istom bode zahrnúť aj Čínu," povedal novinárom Trump, ktorého citovala tlačová agentúra AFP.

 

"Bola by to pre svet skvelá vec," dodal len niekoľko hodín po tom, čo jeho administratíva oficiálne odstúpila od INF.

 

Trump doplnil, že o novej zmluve o likvidácii jadrových zbraní sa už rozprával s predstaviteľmi oboch spomínaných krajín. Čína bola "veľmi nadšená... a Rusko tak isto," uviedol americký prezident.

 

"Pakt, na základe ktorého by zlikvidovali jadrový arzenál oni a aj my, by bol pre svet úžasná vec. Naozaj som presvedčený, že sa to stane," vyhlásil Trump pred novinármi v Bielom dome.

 

INF zakazovala Spojeným štátom a Sovietskemu zväzu a následne Rusku okrem iného výrobu, skúšky alebo vlastníctvo jadrových a konvenčných rakiet s plochou dráhou letu, ktoré majú dolet 500-5500 kilometrov a sú odpaľované z pevniny.

 

Rusko i USA plnenie INF tento rok pozastavili, keď sa vzájomne obvinili z jej porušovania. Oficiálne odstúpenie Spojených štátov od zmluvy označilo v piatok Rusko za vážnu chybu. Washington argumentoval, že zo zmluvy sa stal zbytočný dokument, keď ju Moskva začala porušovať.

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katka Štefunková
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies