Utajované dokumenty o alžírskej vojne za nezávislosť sa už čoskoro dostanú na oči širokej verejnosti

NETKY.SK • 9 Marec 2021, 15:55 • 2 min
Utajované dokumenty o alžírskej vojne za nezávislosť sa už čoskoro dostanú na oči širokej verejnosti

PARÍŽ - Francúzsky prezident Emmanuel Macron v utorok oznámil rozhodnutie urýchliť odtajnenie dokumentov súvisiacich s vojnou za nezávislosť Alžírska od Francúzska v rokoch 1954 - 1962.

slovakia

left justify in out

Toto opatrenie prichádza uprostred série krokov, ktoré Macron prijal na urovnanie sporov Francúzska súvisiacich s jeho koloniálnou minulosťou. Po novom tak archívy budú môcť odtajniť dokumenty spred roku 1970, ktoré predtým tajili z dôvodu národnej bezpečnosti.

 

img

 

Zákon o archívoch 
Podľa francúzskych zákonov by mali byť takmer všetky štátne archívy, vrátane archívov v oblasti obrany a bezpečnosti, sprístupnené verejnosti po 50 rokoch. Výnimku predstavujú akurát informácie, ktoré by mohli ohroziť bezpečnosť niektorých ľudí.

Alžírsko bolo až do vyhlásenia svojej nezávislosti v roku 1962 pod francúzskou nadvládou dlhých 132 rokov.

 

 

Priame stretnutie? 
V roku 2018 Macron formálne uznal zodpovednosť Francúzska za smrť disidenta v Alžírsku Mauricea Audina z roku 1957, ktorý prvý raz pripustil, že francúzska armáda počas vojny využívala systematické mučenie. Minulý týždeň sa francúzsky prezident stretol so štyrmi vnúčatami alžírskeho bojovníka za nezávislosť, aby pred nimi priznal, že ich starého otca Aliho Boumendjela v roku 1957 francúzski vojaci mučili a následne zabili.

 


Macron si tiež chce uctiť Gisele Halimi, francúzsku feministku, ktorá podporila nezávislosť Alžírska a odsúdila mučiace praktiky francúzskej armády počas vojny. Do budúceho roka sa taktiež plánuje zúčastniť na troch spomienkových slávnostiach, ktoré si pripomenú 60. výročie ukončenia alžírskej vojny za nezávislosť.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies