Ústavný súd zrušil verdik v kauze zmeniek

NETKY.SK • 22 Máj 2020, 12:06 • 2 min
Ústavný súd zrušil verdik v kauze zmeniek

Ústavný súd vyhovel sťažnosti spoločnosti Markíza-Slovakia voči rozhodnutiu Krajského súdu v Bratislave, ktorým ako odvolací orgán zrušil rozhodnutie okresného súdu o zastavení zmenkového sporu, týkajúceho sa zaplatenia sumy 8.298.479 eur spolu s príslušenstvom.

slovakia

left justify in out

Senát ÚS skonštatoval porušenia práv sťažovateľa a krajskému súdu vrátil záležitosť na opätovné konanie

KS tesne pred Vianocami 2018 skonštatoval, že okresný súd zaujal nesprávny procesný postup, nemal dôvod na zastavenie konania a preto je povinný konanie znovu obnoviť a vo veci rozhodnúť. Podľa Markízy bola interpretácia a aplikácia právnych noriem KS v rozpore s Civilným sporovým poriadkom a poškodila tak Markízu ako stranu sporu.

 

img

Právni zástupcovia Markízy Daniel Lipšic a Tomáš Kamenec

 

Boli porušené práva na súdnu ochranu

ÚS sa s podnetom sťažovateľa v tejto časti stotožnil. "Základné práva spoločnosti Markíza-Slovakia na súdnu ochranu a právo na spravodlivé súdne konanie boli rozhodnutím krajského súdu zo dňa 21. 12. 2018 porušené," konštatuje nález ÚS. Rozhodnutie s odôvodnením zo dňa 28. apríla 2020 poskytli pre médiá zástupcovia TV Markíza.

 

V odôvodnení rozhodnutia ÚS upozornil, že uznesenie senátu KS v Bratislave popiera legitímne očakávania sporovej strany ako komponentu základného práva na súdnu ochranu a práva na spravodlivé súdne konanie. "Nad rámec toho ide o výklad práva natoľko svojvoľný, že v ňom možno badať prvky zneužitia moci," konštatoval ÚS.

 

img

Exriaditeľ Markízy Pavol Rusko

 

Ústavní sudcovia takisto poukázali na to, že hoci obsadenie rozhodovacieho senátu, do ktorého sa krátko pred vynesením rozsudku dostala Andrea Haitová, sestra bývalej štátnej tajomníčky Ministerstva spravodlivosti SR Moniky Jankovskej nebol porušením zákona, nemožno vylúčiť obavy zo zaujatosti. "Je ľudsky a občiansky náročné mať zo strany strán sporu, ale aj zo strany ústavného súdu dôveru v spravodlivé rozhodovanie trestne stíhaných sudcov pôsobiacich na viacerých všeobecných súdoch," skonštatoval ÚS.

 

img

Bývalá štátna tajomníčka Ministerstva spravodlivosti SR Monika Jankovská

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Gabriela Nagyova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies