Ukrajinská armáda potvrdila, že zasiahla kľúčové zásobovacie trasy Ruska na Krym

NETKY.SK • 7 August 2023, 11:46 • 2 min
Ukrajinská armáda potvrdila, že zasiahla kľúčové zásobovacie trasy Ruska na Krym

Kyjev 7. augusta (TASR) - Ukrajinská armáda v pondelok potvrdila, že v nedeľu zasiahla útokmi dva cestné mosty spájajúce Krymský polostrov s časťami južnej Ukrajiny, ktoré okupuje Rusko.

slovakia

left justify in out

Ukrajinské útoky zasiahli kľúčové trasy pre Rusko a to Čonharský most spájajúci Chersonskú oblasť s Krymom a menší most vedúci na Krym z ukrajinského mesta Heničesk, uviedli ukrajinské ozbrojené sily na platforme Telegram. Polostrov Krym si Rusko protiprávne anektovalo v roku 2014.

Ruskom podporované úrady na Ukrajine a ruské štátne médiá už skôr informovali, že za útoky na mosty je zodpovedný Kyjev. Moskvou dosadený šéf okupovaných území v Chersonskej oblasti obvinil Ukrajinu, že pri útokoch použila Britániou dodané rakety Storm Shadow. Tieto presné ukrajinské útoky na dva dôležité mosty "zrejme značne narušia logistiku" a zásobovanie ruskej inváznej armády na Ukrajine, uviedol v pondelok v najnovšej správe o konflikte americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW), ktorého citoval portál britského denníka The Guardian.

Ruské zdroje zverejnili zábery zachytávajúce "značné škody" na Heničeskom moste a uviedli, že časť mosta sa zrútila. Čonharský most bol podľa záberov ruských zdrojov poškodený "mierne", napísal ISW. "Nie je jasné, ako rýchlo budú ruské úrady schopné opraviť Čonharský most, a rovnako nie je jasné ani to, či už Rusi opravili Čonharský železničný most, ktorý ukrajinské sily poškodili 29. júla," píše ISW a dodáva, že opraviť poškodenie mosta ponad Heničeský prieliv bude zrejme Rusom trvať výrazne dlhšie.

Niektoré trasy, ktoré bude ruská armáda nútená použiť, sú bližšie k ukrajinským pozíciám v hornom úseku Chersonskej oblasti a v mnohých prípadoch aj na dosah delostrelectva na západnom brehu rieky Dneper ovládanom Ukrajincami, píše ISW. Ruské sily môžu podľa ISW znížiť riziko ukrajinskej paľby v tejto oblasti tak, že využijú pomalšie a menej vhodné vidiecke cesty. Zníženie rizika však zároveň bude znamenať pomalšiu a zložitejšiu logistickú podporu.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: TASR, CNN, The Guardian Foto: The Sun / TACC
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies