Turecko evakuovalo vojakov strážiacich hrobku Süleymana Šaha v Sýrii

NETKY.SK • 22 Február 2015, 09:18 • 2 min
Turecko evakuovalo vojakov strážiacich hrobku Süleymana Šaha v Sýrii

ANKARA - Turecká armáda uskutočnila v noci nadnes operáciu, v rámci ktorej jej príslušníci evakuovali zo Sýrie skupinu 38 vojakov, strážiacich hrobku Süleymana Šaha, starého otca zakladateľa Osmanskej ríše Osmana I.

slovakia

left justify in out

Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na vyhlásenie tureckej vlády.
      

Podľa predstaviteľov tureckých ozbrojených síl bola operácia úspešná a všetkých členov posádky, strážiacich hrobku, sa podarilo prepraviť do Turecka. Pri evakuácii, ktorej sa zúčastnilo aj 39 tankov, však za doposiaľ neobjasnených okolností zahynul jeden vojak.
      

Turecko koncom minulého roka vyhlásilo, že hrobka Süleymana Šaha, ktorá sa nachádza približne 30 kilometrov od sýrskeho mesta Kobané, je v ohrození, pretože v jej blízkosti operujú jednotky extrémistov z organizácie Islamský štát (IS).
      

Süleymanova hrobka je výsostným územím Turecka od roku 1921. Pôvodne sa nachádzala neďaleko stredovekého hradu Kalat Džabar, odkiaľ ju začiatkom 70. rokov presťahovali na súčasné miesto, pretože ju začala ohrozovať stúpajúca hladina priehrady vybudovanej na rieke Eufrat.
      

Ohrozenie hrobky spočíva v tom, že IS sa riadi prísnym výkladom Koránu, ktorý považuje uctievanie hrobiek za modloslužobníctvo. V Sýrii bolo kvôli tomu zničených už niekoľko hrobiek a mešít.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies