Tisíce ľudí sa zišli na Pochode živých, spomienke na obete holokaustu

NETKY.SK • 2 Máj 2019, 17:26 • 2 min
Tisíce ľudí sa zišli na Pochode živých, spomienke na obete holokaustu

OSVIENČIM - Tisíce mladých Židov z celého sveta sa spolu s preživšími holokaustu a mnohými politikmi zišli vo štvrtok na tzv. Pochode živých, ktorým si v Poľsku každoročne pripomínajú pamiatku obetí holokaustu. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

slovakia

left justify in out

Na približne trojkilometrový pochod medzi dvoma sektormi niekdajšieho najväčšieho nacistického vyhladzovacieho tábora Auschwitz-Birkenau prišlo vyše 10.000 ľudí pochádzajúcich z dovedna 52 krajín, píše denník Jerusalem Post.

 

Medzi zhromaždenými boli aj šiesti americkí veľvyslanci vrátane veľvyslanca v Izraeli Davida Friedmana a veľvyslankyne v Poľsku Georgette Mosbacherovej. Okrem iných prišla tiež rumunská premiérka Viorica Dancilaová. Niektorí z účastníkov pochodu niesli izraelské zástavy či transparenty s nápisom "Povedzme NIE antisemitizmu".

 

Tohoročný pochod sa koná v čase celosvetového vzostupu antisemitizmu, pričom organizátori akcie

tvrdia, že jej poslaním je hlasné odmietnutie nenávisti voči Židom, informuje denník Times of Israel.

 

 

"Sme tu, aby sme jasným hlasom povedali: Nikdy viac. Pochodujeme, aby sme svetu pripomenuli hrôzy, ku ktorým dochádzalo počas holokaustu, a tiež aby sme viedli celosvetové hnutie na boj proti antisemitizmu a všetkým jeho prejavom," povedal jeden zo zakladateľov a organizátorov pochodu Šmuel Rozenman.

 

Pochod sa koná pri príležitosti izraelského Dňa spomienky na obete holokaustu (Jom ha-šoa), a to už od roku 1988. Dovedna sa na týchto akciách zišlo už približne 260.000 ľudí.

 

V koncentračnom tábore Auschwitz-Birkenau zahynulo počas druhej svetovej vojny viac ako 1,1 milióna ľudí, prevažne európskych Židov, ale aj Poliakov, Rómov, sovietskych vojnových zajatcov a predstaviteľov iných národností. Tábor oslobodili 27. januára 1945 vojaci Červenej armády.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
barbora lučivjanská
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies