Terorizmus môže ohroziť záujmy Slovenska a jej občanov v zahraničí, píše sa v bezpečnostnej stratégii

NETKY.SK • 3 Apríl 2021, 12:58 • 2 min
Terorizmus môže ohroziť záujmy Slovenska a jej občanov v zahraničí, píše sa v bezpečnostnej stratégii

BRATISLAVA - Riziko priameho ohrozenia Slovenska ozbrojeným útokom je vďaka členstvu v Severoatlantickej aliancii (NATO) a Európskej únii (EÚ) nízke.

slovakia

left justify in out

Ozbrojený útok však ostáva najvážnejšou potenciálnou bezpečnostnou hrozbou pre Slovenskú republiku. Vyplýva to z Bezpečnostnej stratégie SR. Tá je výsledkom spoločnej práce ministerstiev, ostatných ústredných orgánov štátnej správy a Kancelárie prezidenta SR.

Podľa stratégie stupňovanie napätia na východnej hranici EÚ a NATO, hybridné pôsobenie niektorých aktérov proti bezpečnostným záujmom SR alebo jej spojencov či rast konvenčných a nekonvenčných spôsobilostí týchto aktérov zvyšuje pravdepodobnosť vzniku vážnych bezpečnostných incidentov a potenciálne aj eskalácie v tomto regióne. Dokument zároveň približuje, že riziko spáchania teroristického útoku na Slovensku je v súčasnosti nízke.

 

„Terorizmus však môže priamo ohroziť záujmy Slovenskej republiky a životy jej občanov v zahraničí a pre viacero našich spojencov je táto hrozba nanajvýš akútna,“ upozorňuje stratégia. Materiál tiež pripomína, že pretrváva hrozba zneužitia územia Slovenskej republiky na plánovanie útokov, predovšetkým teroristických činov v Európe.

Z Bezpečnostnej stratégie SR tiež vyplýva, že Slovensko zvýši pripravenosť subjektov boja proti terorizmu najmä zvyšovaním analytických kapacít, uskutočňovaním cvičení a medzinárodnou spoluprácou.

 

Podľa dokumentu SR zároveň zvýši povedomie obyvateľstva o radikalizácii, extrémizme či terorizme. Tiež o potrebe nahlasovania podozrivých aktivít a o správaní sa v prípade teroristického útoku alebo ohrozenia.

 

„Slovenská republika bude podporovať medzinárodné úsilie zamerané na predchádzanie terorizmu,“ konštatuje stratégia.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katarina Zakova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies