Taiwan má nového prezidenta: Laj Čching-te zložil prísahu

NETKY.SK • 20 Máj 2024, 10:30 • 2 min
Taiwan má nového prezidenta: Laj Čching-te zložil prísahu

TAIPEI - Laj Čching-te zložil v pondelok (20. 5.) počas inaugurácie v Taipei prezidentský sľub pred tisíckami hostí. Ujal sa tak svojho prvého funkčného obdobia, počas ktorého sa očakáva pokračovanie taiwanskej de facto nezávislosti od Číny a posilnenie obrany voči Pekingu. Informovali agentúry AP a Reuters.

slovakia

left justify in out

Inauguráciu sprevádzala vojenská prehliadka, ale aj folklórne tanečné a operné predstavenia a vystúpenie rapperov. Nad Taipei preleteli aj vojenské vrtuľníky s taiwanskou vlajkou. Vo svojom prejave nový prezident poďakoval obyvateľom Taiwanu za ich „ráznu obranu demokracie“ a za to, že sa„nenechajú ovplyvniť vonkajšími silami“.

Laj vyzval Čínu, aby ukončila „politické a vojenské zastrašovanie“ ostrovného štátu a„zdieľala s Taiwanom globálnu zodpovednosť za uchovávanie mieru a stability v Taiwanskom prielive ako aj v širšom regióne“ a zabezpečila tak, že „svet nebude sužovať strach z vojny“.

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken v pondelok (20. 5.) zagratuloval novému taiwanskému prezidentovi Laj Čching-teovi k jeho inaugurácii. Vyhlásil, že sa teší na spoluprácu medzi Washingtonom a Taipei pri udržiavaní „mieru a stability v Taiwanskom prielive“. TASR správu prevzala od agentúry AFP.

Blinken dodal, že Biely dom„takisto gratuluje taiwanskému ľudu za opätovné preukázanie sily jeho pevného a odolného demokratického systému“. „Partnerstvo medzi americkým a taiwanským národom, ukotvené v demokratických hodnotách, sa stále rozširuje a prehlbuje v oblasti obchodu, hospodárstva, kultúry a medziľudských vzťahov,“ vyhlásil Blinken.

Čína pritom v ten istý deň oznámila uvalenie sankcií na tri americké zbrojárske firmy pre ich predaj zbraní Taiwanu.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: RTVS / TASR, Foto: CNN / Reuters / Carlos Garcia Rawlins
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies