Eduard Heger: Najlacnejšia je energia, ktorá sa nikdy nespotrebuje, preto sa z dnešnej dohody o znížení dodávok teším

NETKY.SK • 26 Júl 2022, 19:09 • 2 min
Eduard Heger: Najlacnejšia je energia, ktorá sa nikdy nespotrebuje, preto sa z dnešnej dohody o znížení dodávok teším

BRATISLAVA - Členské štáty Európskej únie sa dnes dohodli na znížení dodávok ruského plynu o 15%. Zatiaľ bude dobrovoľné, Brusel si však vyhradil právo zmeniť ich na povinné.

slovakia

left justify in out

Ako sme informovali, v snahe zvýšiť bezpečnosť dodávok energií v Európskej únii, dnes členské štáty dosiahli politickú dohodu na dobrovoľnom znížení spotreby zemného plynu o 15 % počas tejto zimy. Krajiny sa zaviazli tento krok začať napĺňať od 1. augusta 2022.

 

Viac o dohode tu: Európska únia sa dohodla, takto to bude cez zimu s plynom! Čo odkazujú Putinovi?

 

img

 

Na sociálnej sieti sa Slovákom v tejto súvislosti prihovoril aj predseda vlády Eduard Heger. Podľa neho neurobiť nič nie je alternatíva, preto ho táto dohoda teší. „Pred schvaľovaním v Bruseli som zvolal rokovanie so zástupcami priemyslu a rezortu hospodárstva, aby sme počúvali priemysel a jeho možnosti. Dôležitá je totiž ochrana našej ekonomiky," informoval premiér.

 

„Som rád, že EÚ zostala v otázke plynu solidárna a zároveň boli zohľadnené aj slovenské špecifiká, ktoré sme identifikovali a počas rokovaní posledných dní ich kolegovia v Bruseli intenzívne presadzovali. Tým patrí vďaka," pokračoval Eduard Heger. 

 

img

 

„Išlo o zohľadnenie nášho priemyslu, ktorý má odvetvia s výraznou závislosťou na plyne, či vyšší stav naplnenosti zásobníkov. Vďaka tomu máme z výšky úspor ako Slovensko výraznú úľavu," napísal ďalej premiér.

 

Viac o tom čo pre nás vyrokoval minister Sulík: Aké výnimky pre nás v Bruseli vyjednal minister hospodárstva Richard Sulík?

 

Predseda vlády tiež dnešnú dohodu vníma ako veľkú príležitosť. 

„Zníženie spotreby plynu a jeho efektívnejšie využívanie je jednou z ďalších možností ako znížiť závislosť od ruských energií a bojovať proti ruskej agresii, ako aj pomáhať zelenej transformácii. Lebo najlacnejšia a najšetrnejšia energia je tá, ktorá sa nikdy nespotrebuje," uzavrel Eduard Heger. twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Ida Zeleznikova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies