Súdny dvor EÚ sa odmietol venovať zrušeniu Mečiarovej amnestie!

NETKY.SK • 17 December 2021, 13:10 • 2 min
Súdny dvor EÚ sa odmietol venovať zrušeniu Mečiarovej amnestie!

BRATISLAVA - Súdny dvor EÚ sa zrušeniu tzv. Mečiarovej amnestie odmietol venovať, lebo nepatrí do pôsobnosti práva EÚ a je to výlučná kompetencia členského štátu. Predseda Súdnej rady SR Ján Mazák považuje bod 74 za najvýznamnejšiu časť rozsudku Súdneho dvora EÚ.

slovakia

left justify in out

Predseda Súdnej rady SR a bývalý generálny advokát Súdneho dvora EÚ Ján Mazák to uviedol v reakcii na rozsudok Súdneho dvora EÚ.

 

Pokračovaniu súdneho procesu vo veci zavlečenia Michala Kováča ml. do cudziny nebráni žiadna prekážka, keďže doposiaľ ešte nedošlo k posúdeniu trestnoprávnej zodpovednosti obžalovaných," poznamenal.

 

img

 

Za najvýznamnejšiu časť rozsudku Súdneho dvora EÚ považuje bod 74.

 

Podľa tejto časti odôvodnenia, ktorú trochu zjednoduším, slovenská právna úprava pripúšťajúca zrušenie amnestií a upravujúca súdne konanie, ktorého predmetom je preskúmanie súladu uznesenia Národnej rady SR o zrušení amnestie s ústavou, nemá nič spoločné s právom Únie," zdôraznil.

 

Druhú, rozhodujúcu časť rozsudku päťčlenného senátu Súdneho dvora podľa neho možno nájsť v bode 61.

 

Opäť ho sprítomním v zrozumiteľnejšej reči. Rozhodnutie z 29. júna 2001, ktorým Okresný súd Bratislava III zastavil trestné stíhanie vedené voči obžalovaným osobám, má síce podľa nášho Trestného poriadku a právneho názoru senátu Súdneho dvora účinky oslobodzujúceho rozsudku, ale podľa Súdneho dvora to nestačí na záver, že trestné stíhanie obžalovaných nemôže pokračovať, lebo tomu bráni princíp, podľa ktorého nikoho nemožno stíhať dvakrát za to isté (slávne ne bis in idem)," zdôraznil s tým, že k zastaveniu trestného stíhania došlo bez akéhokoľvek posúdenia trestnoprávnej zodpovednosti obžalovaných osôb.

 

Zároveň uviedol, že stíhanie bolo zastavené bez vykonania dokazovania, iba na základe amnestie.

 

Nedostatok tohto posúdenia preto zakladá povinnosť súdu ďalej vo veci konať a preskúmať všetky právne a skutkové okolnosti uvedené v obžalobe s cieľom určiť, či došlo alebo nedošlo k vzniku trestnoprávnej zodpovednosti obžalovaných," podotkol. Myslí si, že obhajoba hľadala prienik k právomoci Súdneho dvora EÚ cez európsky zatykač a dozvedela sa aj to, čo asi nechcela.

 

Trestné stíhanie na základe podanej obžaloby môže pokračovať. Amnestia nespadá do právomoci Súdneho dvora a vydaniu európskeho zatykača a pokračovaniu súdneho procesu nebráni žiadna prekážka, keďže doposiaľ ešte nedošlo k posúdeniu trestnoprávnej zodpovednosti obžalovaných," dodal.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Johny domansky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies