Štefanec je v prípade výroby vakcín za dodržiavanie autorských práv, Hojsík by patenty na ich výrobu uvoľnil

NETKY.SK • 20 Máj 2021, 09:00 • 2 min
Štefanec je v prípade výroby vakcín za dodržiavanie autorských práv, Hojsík by patenty na ich výrobu uvoľnil

ŠTRASBURG - Na pôde Európskeho parlamentu v Štrasburgu sa včera diskutovalo o tom, ako najlepšie poraziť pandémiu a akým spôsobom môže Európska únia pomôcť rozvojovému svetu.

slovakia

left justify in out

Diskusie sú zúčastnili aj slovenskí europoslanci, ktorých názory na vyriešenie situácie s nedostatkom vakcín a s prípadným pozastavením platnosti patentov na vakcíny sa rôznia. 

 

Ivan Štefanec

Ivan Štefanec sa prikláňa k názoru, že pandémia by sa mala poraziť dodržiavaním pravidiel, teda zachovaním autorských práv. Pomôcť by podľa jeho názoru mohlo rozšírenie výrobných kapacít a zrušenie zákazov na vývoz vakcín z jednotlivých častí sveta. „Z EÚ ide obrovské množstvo vakcín do rozvojového sveta. Polovica z toho, čo sa vyrobí na úrovni EÚ, ide do rozvojového sveta. EÚ pomáha viac ako Spojené štáty americké alebo Ázia,“ skonštatoval europoslanec.

 

img

Dodal, že na túto tému sú naprieč EP rôzne názory. „V prípade, že by bol väčšinový názor na uvoľňovanie patentov, tak sa táto diskusia bude musieť presunúť na pôdu Svetovej obchodnej organizácie,“ povedal. Zobrať výrobcom vakcín autorské práva by podľa neho bolo nebezpečným precedensom.

 

Martin Hojsík
Vakcináciu považuje za najrýchlejšiu cestu z pandémie aj Martin Hojsík, je preto podľa neho dôležité, aby sa očkovalo nielen v Európe, ale na celom svete. „Na to potrebujeme rozbehnúť výrobu vakcín v čo najväčšom množstve po celom svete. Dočasné pozastavenie platnosti patentov vakcín nám môže pomôcť,“ povedal Hojsík. Podľa neho to však nie je úplné riešenie, pretože výroba vakcín je komplikovaná a je potrebné zabezpečiť ich potrebnú kvalitu.


img


„Ja som zástancom toho, aby sme uvoľňovali tieto patenty, pretože aj tak došlo k tomu, že tie výskumy boli z veľkej časti financované z verejných zdrojov,“ tvrdí Hojsík. Európska únia by sa však podľa neho mala vyhnúť situácii, pri ktorej by farmaceutické firmy a priemysel stratili do budúcna záujem investovať do nových vakcín alebo liekov, pretože by sa obávali, že by o patent na ich výrobu opäť prišli.

 

Prečítajte si tiež: Izrael má plné právo sa pred útokmi Hamasu brániť, vyhlásil Štefanec

 

Lucia Ďuriš Nicholsonová
Europoslankyňa je k pozastaveniu platnosti patentov na vakcíny skeptická. „Skôr sa mi zdá, že dočasným zrušením patentov túto situáciu nevyriešime. Chudobné krajiny by museli mať dostatok ľudského potenciálu, výrobných kapacít, laboratórneho vybavenia a surovín na ich výrobu. Nie je jasné, či by tie kapacity naozaj mali,“ povedala.

 

img

Dodala, že celú situáciu komplikuje aj otázka duševného vlastníctva, pretože vyrobiť takú vakcínu a prísť s patentom nie je vôbec jednoduché. „Preto si myslím, že racionálnejším riešením by bolo, keby sme ešte viac finančne podporili výrobcov tých vakcín, ktorí by mohli rozšíriť ich výrobu. Vakcíny by sa tak dostávali aj do krajín tretieho sveta," povedala.

 

Mohlo by vás zaujímať: Veľká Británia štartuje klinický test účinku dodatočnej dávky vakcíny proti ochoreniu COVID-19twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Kristýna Peštová
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies