Po Rakúsku pozastavujú používanie vakcín AstraZeneca aj ďalšie krajiny. Čo sa stalo?

NETKY.SK • 11 Marec 2021, 16:41 • 2 min
Po Rakúsku pozastavujú používanie vakcín AstraZeneca aj ďalšie krajiny. Čo sa stalo?

Niektoré krajiny zo severa Európy pozastavili očkovanie proti koronavírusu so všetkými vakcínami od spoločnosti AstraZeneca.

slovakia

left justify in out

K rozhodnutiu pristúpili Nórsko, Island a Dánsko po tom, čo sa v správach objavovali informácie o krvných zrazeninách u ľudí po očkovaní a tiež podozrivom úmrtí v Dánsku, ktoré už preveruje Európska lieková agentúra (EMA). Informuje o tom spravodajský portál CNN s odvolaním sa na miestne úrady.

 Podľa dánskeho ministra zdravotníctva Magnusa Heunickeho je to preventívne opatrenie, keďže vyšetrujú „znaky možného vážneho vedľajšieho účinku v podobe smrteľných krvných zrazenín".

Kjartan Njálsson z Islandského direktorátu pre zdravie sa pre CNN vyjadril, že hoci v krajine nemajú správy o pacientoch s krvnými zrazeninami po očkovaní, čakajú na odporúčanie EMA. „Obavy nám robí nedostatok dát,“ skonštatoval.

 

img

 

Súvisiaci článok: Rakúšania prestali očkovať šaržou od Astrazeneca, v čom je problém?


Nórsky inštitút verejného zdravia vo vyhlásení ozrejmil, že sa rozhodli pozastaviť očkovanie po správe o úmrtí v Dánsku v dôsledku krvnej zrazeniny. V Nórsku podľa stanoviska dostali hlásenia o ľuďoch, u ktorých po očkovaní vznikli zrazeniny, ale boli to „väčšinou starší ľudia, u ktorých je často aj ďalšia základná choroba“.

Dáni očkovanie pozastavujú na 14 dní, Nórsko ani Island dobu bez týchto vakcín neoznámilo.

Viaceré európske krajiny tento týždeň po správach o krvných zrazeninách preventívne pozastavili očkovanie dávkami zo šarže vakcíny AstraZeneca ABV5300. Taliansko zase vo štvrtok zakázalo použitie dávok zo šarže ABV2856 v dôsledku „nežiaducich reakcií“, no podrobnosti, aké reakcie to sú, neuviedlo.

 

img

AstraZeneca po správach o pozastavení očkovania jej látkou vyhlásila, že jej najväčšou prioritou je bezpečnosť pacientov. „Regulačné orgány majú jasné a prísne normy účinnosti a bezpečnosti pre schvaľovanie akýchkoľvek nových liekov, medzi ktoré patrí aj vakcína proti COVID-19 AstraZeneca. Bezpečnosť vakcíny bola rozsiahlo študovaná v tretej fáze klinických testov a recenzované údaje potvrdzujú, že vakcína je všeobecne dobre tolerovaná,“ uviedla.

EMA v stredu uviedla, že „v súčasnosti nič nenasvedčuje tomu, že by očkovanie spôsobilo tieto stavy, ktoré nie sú uvedené ako vedľajšie účinky tejto vakcíny“.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Miloš Cíbik
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies