Starostu v Ekvádore zastrelili pár dní pred referendom proti zločinu

NETKY.SK • 18 Apríl 2024, 11:45 • 2 min
Starostu v Ekvádore zastrelili pár dní pred referendom proti zločinu

QUITO - Starostu malého banského mesta v Ekvádore v stredu zastrelili len niekoľko dní pred celoštátnym referendom o sprísnení opatrení proti zločinu.

slovakia

left justify in out

Josého Sáncheza, starostu mesta Camilo Ponce Enriquez v juhoekvádorskej provincii Azuay, "zastrelili", napísal úrad starostu na svojej stránke na Facebooku.

Sánchez (52) v noci cvičil v sprievode svojich ochrankárov, keď strelci spustili paľbu. Uviedla to polícia v príspevku na sociálnej sieti X, predtým Twitter.

Je to už štvrtý ekvádorský starosta, ktorého tento rok zavraždili, a druhý za necelý mesiac. V marci našli zastreleného starostu pobrežného mesta San Vicente, spolu s riaditeľom pre komunikáciu mestského úradu Jairom Loorom.

Ekvádorčania budú v nedeľu v referende hlasovať o prísnejších opatreniach proti organizovanému zločinu v krajine postihnutej krvavými vojnami gangov.

Ministerstvo vnútra zo solidarity s rodinou zavraždeného starostu a s priateľmi napísalo: "Táto tragická udalosť posilňuje naše neúnavné odhodlanie bojovať proti vážnym trestným činom."

Ekvádor bola kedysi pokojná krajina medzi hlavnými producentmi kokaínu. Krízu a rapídny vzostup kriminality vyvolali medzinárodné kartely, ktoré sem rozšírili svoju pôsobnosť a začali využívať ekvádorské prístavy na dopravu drog do Spojených štátov a Európy.

Obeťami organizovaného zločinu spájaného s mexickými a kolumbijskými kartelmi sa stali aj prokurátori, novinári a polícia. Prezident Daniel Noboa v januári vyhlásil, že Ekvádor je "v stave vnútorného ozbrojeného konfliktu" proti približne 20 zločineckým gangom.

Opatrenie urobil po prudkej vlne násilia vyvolanej útekom hlavného drogového bossa z väzenia.

Noboa zaviedol výnimočný stav a pomocou armády znovu ovládol väznice, ktoré sa predtým stali riadiacim centrom - a bojiskom - gangov napojených na mexické a kolumbijské drogové kartely.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: TASR / AFP, Foto: LaRepublica.pe
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies