Rakúsko pozastaví zákon o povinnom očkovaní proti covidu

NETKY.SK • 9 Marec 2022, 11:28 • 2 min
Rakúsko pozastaví zákon o povinnom očkovaní proti covidu

VIEDEŇ – Rakúsko pozastaví zákon, ktorý nariaďuje povinné očkovanie všetkých dospelých proti ochoreniu COVID-19, oznámila v stredu vláda. Oznam vydala len mesiac po tom, čo zákon, prvý tohto druhu v Európskej únii, začal platiť. Informácie priniesla tlačová agentúra AFP.

slovakia

left justify in out

Rakúsko s deviatimi miliónmi obyvateľov patrilo k malému počtu krajín na svete, ktoré zaviedli povinné očkovanie proti koronavírusu pre všetkých dospelých. Zákon vstúpil do platnosti vo februári a umožňuje dávať od polovice marca pokuty až do výšky 3 600 eur tým ľuďom, ktorí ho nedodržia. Rakúska ministerka pre záležitosti EÚ a ústavu Karoline Edtstadlerová však vyhlásila, že „zásah do základných práv“ týmto zákonom sa už v súčasnosti nedá odôvodniť nebezpečenstvom, aké pandémia predstavuje.

 

img

 

„Po konzultáciách s ministrom zdravotníctva sme sa rozhodli, že sa budeme, samozrejme, držať toho, čo hovorí odborná komisia – pozastavíme povinné očkovanie,“ povedala novinárom Edtstadlerová po zasadnutí kabinetu. „Nevidíme už potrebu uplatňovať toto povinné očkovanie, keďže tu máme variant koronavírusu omikron a ten prevláda,“ dodala ministerka. Vysoko nákazlivý variant omikron je všeobecne pokladaný za menej závažný než predchádzajúce varianty a rakúske nemocnice si zatiaľ dokážu poradiť s prípadmi infekcií.

 

img

 

Výzvy na prehodnotenie zákona boli v krajine čoraz viac počuť, predovšetkým za situácie, keď už Rakúsko v posledných týždňoch zrušilo takmer všetky protipandemické obmedzenia. K utorku zaznamenalo Rakúsko takmer tri milióny prípadov nákazy koronavírusom a vyše 15 000 úmrtí, a to od začiatku pandémie v roku 2020.

 

Možno vás zaujme: Štát by mal mať presnejšie informácie o príjmoch z digitálnych platforiemtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Johny domansky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies