Historický úspech slovenského MMA. Z MS v Srbsku máme vďaka Eve Erdélyiovej striebro

NETKY.SK • 18 Február 2023, 17:17 • 2 min
Historický úspech slovenského MMA. Z MS v Srbsku máme vďaka Eve Erdélyiovej striebro

Slovensko dosiahlo ďalší historický úspech. Postarala sa oň výprava športovcov, športovkýň a trénerov zastrešená Slovenským zväzom MMA. Naša reprezentácia bola v polovici februára súčasťou Majstrovstiev sveta v MMA seniorov a juniorov federácie IMMAF v srbskom Belehrade (11. – 18. 2.).

slovakia

left justify in out

Na Balkáne sa zišli tí najlepší z rôznych kútov sveta. Kvalitu podujatia podčiarkla účasť približne 520 zápasníkov zo 62 krajín.

 

Za naše farby sa v klietke pobili Lukáš Eliáš (Spartakus Fight Gym Trnava), Viktor Kováč (Fighting Academy Veľký Krtíš), Samir Smaali (Spartakus Fight Gym Trnava), Linda Veselá (Kickboxing Fight Club Sparta Nitra), Mário Brezovský (Wolf Pride Gym Žilina) a Eva Erdélyiová (Wolf Pride Gym Žilina).

 

img

 

 

Zabojovali za Slovensko

 

Lukáš Eliáš do turnaja vkročil výborne a s prvým súperom si poradil. V druhom zápase narazil na päťnásobného svetového šampióna IMMAF a hoci Lukáš bojoval ako lev, na obávaného Ramzana Gitinova nestačil. Napriek tomu je možnosť merať si sily s takým kvalitným bojovníkom veľkou skúsenosťou.

Snaživému Viktorovi Kováčovi sa v klietke nezadarilo a s Poliakom prehral na body. Jeho výkon negatívne ovplyvnili zdravotné problémy, no nemožno mu uprieť bojovnosť a snahu. Ďalšie víťazstvo na konto Slovenska pridal Samir Smaali, ktorý získal skalp Juhoafričana. Žiaľ, do ďalších bojov už pre zranenie nezasiahol. Jeho výkon však ocenili aj organizátori, ktorí ho zaradili medzi highlighty turnaja.

Linda Veselá nebola napriek bojovnosti na šampionáte úspešná a podľahla švédskej súperke. Napriek tomu je veľkým prísľubom pre slovenské MMA. To platí aj pre Mária Brezovského, ktorého zápas s Ukrajincom rozhodol jeden úder v treťom kole. Žiaľ, bol to úder v neprospech slovenského bojovníka.

Najväčší úspech dosiahla Eva Erdélyiová, ktorá v prvom kole úvodného zápasu porazila európsku šampiónku a vybojovala si miestenku do finále. Tam sa postavila proti fínskej zápasníčke, ktorá už bola nad sily 18-ročnej Slovenky. Smutní však nemusíme byť, keďže Evka ziskom striebornej medaily z majstrovstiev sveta pripísala do histórie slovenských úspechov ďalšiu dôležitú čiarku. Pridala sa tak k Slávke HolubjakovejMiroslavovi Mlynčekovi, ktorí už pre našu krajinu vybojovali medaily z najprestížnejšej medzinárodnej scény.

Všetkým zápasníkom a členom realizačného tímu ďakujeme za vzornú reprezentáciu jednotlivých klubov a krajiny.

 

img

 

Postrehy a hodnotenia členov slovenskej výpravy:

 

Viktor Kováč (Fighting Academy Veľký Krtíš): Je to pre mňa česť a veľká inšpirácia reprezentovať Slovensko na takom veľkolepom turnaji organizácie IMMAF. Od prvého momentu som mal zimomriavky a úžasný pocit, keď som videl všetkých tých fighterov a top organizáciu, kde všetko šliapalo ako hodinky. Bohužiaľ som po zhadzovaní mal veľké bolesti a v niektorých momentoch pred zápasom som si myslel, že ma odnesie sanitka, ale moja vášeň k tomuto športu ma hnala dopredu. Nastúpil som proti Poliakovi, s ktorým som prehral po troch plných kolách na body. Nebol som to ja, ale to nie je výhovorka. Šampionát mi veľmi veľa dal, odniesol som si naozaj cenné skúsenosti. Veľké ďakujem patrí môjmu trénerovi Pavlovi Berkymu, prezidentovi Slovenského zväzu MMA/MAMMAL Marekovi Herdovi a celému tímu, ktorý sme tam vytvorili. Naozaj by som prehral iba vtedy, ak som nepokračoval v tom, čo milujem a sklamal všetkých okolo seba. Nič také sa nedeje. Práve naopak, ešte viac ma to nakoplo.

 

Samir Smaali (Spartakus Fight Gym Trnava): Šampionát hodnotím veľmi dobre, splnil sa mi sen. Očakával som veľa, ale bolo to nad moje sily. Som však rád, že som sa mohol zúčastniť a vyhrať. Motivuje ma to k ďalšej tvrdej robote.

 

Lukáš Eliáš (Spartakus Fight Gym Trnava): Majstrovstvá sveta v MMA IMMAF v srbskom Belehrade boli fantastickým podujatím. Splnil som si sen a cieľ - vyhral som zápas a potom som bojoval s najlepším zápasníkom v histórii IMMAF. Mali sme vynikajúci tím. Odniesol som si veľké množstvo neoceniteľných skúseností do nasledujúcej profi kariéry. Boli to úžasné zážitky, turnaj som si maximálne užil a do každej sekundy svojho účinkovania som vždy dal viac ako 100 percent. Som rád, že sme priniesli výhru a Evka striebornú medailu. Verím, že to pre našu krajinu zabezpečí viac miesteniek na budúcich turnajoch a aj podporu od štátu pre zväz a našich MMA športovcov. Keďže všetko si ako reprezentanti Slovenska hradíme z vlastného, podpora nám veľmi chýba. Vďaka nej by sa zlepšili podmienky a následne aj výsledky.

 

Mário Brezovský (Wolf Pride Gym Žilina): Kto sledoval, tak vie, že som prehral proti Ukrajincovi na body. V zápase boli momenty, na ktorých som veľa makal a vychádzali mi. Bohužiaľ, tie, na ktoré som sa spoliehal ako na dominantné, mi nevyšli. Taký je život bojovníka. Dal som do toho naozaj všetko - tréningy na zápasy, celková príprava, diéty – to všetko som zobral poctivo a disciplinovane. Bohužiaľ, nestačilo to. Uvedomujem si, že som bojoval na svetovej úrovni a nebolo to najjednoduchšie, no prišiel som, aby som robil výsledky a lámal rekordy. Urobím všetko, aby som bol na tom na ďalšie majstrovstvá aspoň stokrát lepšie pripravený ako teraz. Veľmi pekne ďakujem Slovenskému zväzu MMA/MAMMAL, že Slovensko vôbec môže byť na majstrovstvách sveta, pretože nebyť ľudí zo zväzu, tak sa tu v klietkach nebijeme a nie sme ani vyzápasení. Taktiež ďakujem všetkým, ktorí ma finančne podporili. Bolo vás len pár, no a o to viac si cením, že ste ma v tejto dobe dokázali podporiť a dôverujete mi.

 

Linda Veselá (Kickboxing Fight Club Sparta Nitra): Majstrovstvá vo všeobecnosti hodnotím veľmi dobre. Všetkým nám priniesli zážitok a veľa skúseností. Myslím si, že každý bojoval ako mohol a dal do toho aj srdce. Evka nám vybojovala striebro, za čo sme neskutočne vďační. Svoj výkon hodnotím ako dobrý, hoci mohol byť lepší. Opustilo ma zdravie a výkon zhoršilo aj zhadzovanie, ale určite som sa poučila a viem, kam hľadieť v najbližšej budúcnosti.

 

Eva Erdélyiová (Wolf Pride Gym Žilina): Bolo to super. Všetko bolo prepracované do najmenšieho detailu. Ak budem mať možnosť sa zúčastniť znova, tak určite chcem. Vybojovala som druhé miesto, čo si myslím, že je úspech pre Slovensko. Vieme, na čom pracovať do ďalších turnajov a dúfajme, že nabudúce to už bude zlato. Spoločnosť bola úplne super. Veľa sme sa aj nasmiali a celkovo mi hlavne tréner pomáhal odľahčiť stres pred zápasmi, za čo by som sa mu chcela poďakovať. IMMAF dal tento rok latku vysoko a bola pre mňa česť sa zúčastniť.

 

Tomáš Meliš (tréner): Na majstrovstvách v Belehrade sme ukázali, že slovenské MMA má svoje miesto v tejto lige majstrov. Som hrdý na každého jedného zápasníka a zápasníčku za to, ako reprezentovali našu krajinu. Každý duel, každý turnaj, každé majstrovstvá nám ukazujú naše kvality a aj naše nedostatky. Ako mi raz povedal jeden nemenovaný tréner J. M.: „Odo mňa sa pochvaly nedočkáte. Na to máte rodinu, kamarátov a známych na sociálnych sieťach. Ja som tu na to, aby som vás viedol a urobil z vás čo najlepších športovcov, ľudí a osobnosti, na ktorých bude vaša krajina hrdá.“

 

Martin Žák (tréner): Srbsko dalo latku tak vysoko, že bude veľký problém priblížiť sa a nie to ju ešte prekonať. Na jednej strane majú všetci naši zápasníci budúcnosť pred sebou a nakoľko sme ešte v plienkach vrcholovej MMA, vedia ju rozvíjať a pokračovať v lepších výsledkoch. Na druhej strane sú financie. Zo strany zväzu a klubov musíme hľadať sponzorov - nie len na konkrétnu udalosť, ale aj na prípravu, spoločné sparingy a podobne. Aj toto podujatie nám ukázalo, že naši majú na to, aby sa bili o vrchol. Evka je toho príkladom. Ideme ďalej, lebo na to máme. Veľké vďaka každému, kto v Srbsku bol a kto nás podporil. A veľká vďaka rodinám, že naše povinnosti trpia.

 

Pavel Berky (tréner): Srbsko nastavilo veľmi vysokú úroveň podujatia a zvládli to podľa mňa ešte lepšie ako v Abú Zabí. Atmosféra bola úžasná hneď od začiatku, keď otvárací ceremoniál všetkým vyrazil dych. Myslím si, že v repre sme nastavili atmosféru jedného súdržného tímu a všetko sme zvládli. Naši zápasníci ukázali, že sa zlepšujú vo všetkých aspektoch boja a aj v ich osobnosti, čo je tiež nevyhnutné. Viktor nastúpil do zápasu s veľkými zdravotnými problémami, ale určite to nie je výhovorka. Tento duel mu dal najviac ako mohol - vzoprel sa a aj napriek veľkým bolestiam odzápasil tri kolá. Hoci prehral na body, ukázal, že je veľký bojovník a jeho čas ešte len príde. Tešíme sa, že historicky prvá medaila z juniorov prišla a hneď vo veľkom, striebornom štýle. Evka, veľká gratulácia. Určite budeme pokračovať ďalej v tvorení budúcnosti pre našich amatérskych zápasníkov. Osss.

 

Marek Herda (prezident Slovenského zväzu MMA/MAMMAL): Šampionát hodnotím veľmi kladne. Vytvoril sa tím a všetci si pomáhali. Zažili sme aj adrenalínové zážitky, ktoré už navždy ostanú v tíme. Získali sme striebro zo šampionátu IMMAF prvýkrát v histórii a mali sme veľmi blízko k zlatej medaile.

Lukáš Eliáš končí v amatéroch a prechádza do profi, rovnako ako jeho súper Ramzan Gitinov - najlepší zápasník sveta naprieč kategóriami a 5-násobný majster sveta IMMAF. Samir Smaali sa svojim divým výkonom dostal do highlightov, škoda toho zranenia. Linda Veselá ešte určite nepovedala svoje posledné slovo a je nádejou pre slovenské ženské MMA. Viktor Kováč predviedol svoje petardy a vie, na čom má zapracovať. U Breza rozhodol prakticky jeden úder a chýbalo mu to malé povestné šťastíčko. Eva Erdélyová sa dostala na mapu svetového MMA a na svojej ceste do finále porazila aj európsku šampiónku. Federáciu IMMAF Eva zaujala a prezentovali ju rozhovorom aj zdieľaním na sociálnych sieťach. Za posledný rok urobila obrovský pokrok a svojím pokojom a rozvahou ukázala, ako sa to má robiť.

Každý jeden člen výpravy zo seba odovzdal maximum a každý jeden vie, kde sú jeho slabiny a na čom bude pracovať po skončení týchto majstrovstiev a po návrate do svojich domovských gymov.

 

Organizačnú, marketingovú a vizuálnu stránku šampionátu vyzdvihujem na mega úroveň. Každý, kto to videl, musel uznať neuveriteľnú kvalitu a vyspelosť zápasníkov ako i organizácie. Vidím tu v Srbsku prepojenie štátu, ministerstva vnútra, ministerstva športu, svetovej organizácie, domáceho zväzu a súkromného sektoru. Vďaka tomu vzniklo najväčšie MMA podujatie na svete, kde reprezentovalo cez 500 zápasníkov z 62 krajín sveta. Lahôdkou je enormný záujem domácich médií, vďaka čomu sa MMA v Srbsku stáva fenoménom.

Ja osobne som sa zúčastnil i trénerského seminára/kurzu pre mládež do 18 rokov. Tým, že sme implementovali moduly MMA do školského športu a od ministerstva školstva sme dostali dôveru posunúť MMA a úpolové športy do škôl, chce riaditeľ IMMAF pre vzdelávanie pán Moshanov s nami spolupracovať na rozvoji mládežníckeho MMA na Slovensku. Je to pre nás veľká česť. Pred nami je obrovský kus práce, ale rovnaký je už i za nami. Spoločne budeme hľadať cesty na rozvoj nielen slovenského MMA, ale športu všeobecne. Ešte raz ďakujeme za podporu. A ak viete o niekom, kto sa chce prezentovať prostredníctvom nášho zväzu ako partner, dajte mu o nás vedieť. Všetci sú u nás vítaní.

 

img

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Miroslav Rimaszombati
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies