Irak v súkromí schvaľuje prítomnosť americkej armády na svojom území

NETKY.SK • 14 Január 2020, 07:16 • 2 min
Irak v súkromí schvaľuje prítomnosť americkej armády na svojom území

WASHINGTON - Americký šéf diplomacie Mike Pompeo v noci uviedol, že irackí lídri podporujú prítomnosť amerických vojakov v Iraku aj napriek výzvam na ich odchod.

slovakia

left justify in out

Uznesenie

Iracký parlament 5. januára schválil uznesenie, v ktorom žiada odchod amerických vojakov z krajiny. Predchádzalo tomu zabitie iránskeho generála Kásema Solejmáního Američanmi v Iraku v noci na piatok 3. januára.

 

img

 

Skutočnosť je iná 

Americký minister zahraničných vecí však povedal, že od približne 50 irackých lídrov, s ktorými od začiatku mesiaca hovoril, dostal iné správy. Pompeo podľa svojich slov hovoril s lídrami z rôznych zázemí vrátane príslušníkov šiitskej väčšiny, ktorá má dobré vzťahy s Iránom. "Nepovedia to verejne. V súkromí však všetci vítajú skutočnosť, že Amerika je stále v krajine a vykonáva svoju protiteroristickú vojenskú akciu," povedal Pompeo.

 

img

 

Odmietnutie požiadavky

Mike Pompeo uviedol, že Spojené štáty majú z dlhodobého hľadiska záujem obmedziť svoju prítomnosť v Iraku. Šéf americkej diplomacie minulý týždeň odmietol požiadavku irackého premiéra v demisii Ádila Abdala Mahdího, aby vyslal do Iraku delegáciu, ktorej úlohou bude vypracovať mechanizmus odsunu amerických vojakov z tejto krajiny.

 

img

 

Podpora armády

Na základniach v Iraku je rozmiestnených približne 5200 amerických vojakov podporujúcich miestnu armádu. Tvoria väčšinu širšej koalície, ktorú v roku 2014 pozvala do krajiny iracká vláda, aby pomohla v boji proti džihádistom z tzv. Islamského štátu.

 

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies