Slovenský rybársky zväz - Rada Žilina pripravuje zákaz lovu rýb na Dunaji

NETKY.SK • 11 Október 2010, 11:30 • 2 min
Slovenský rybársky zväz - Rada Žilina pripravuje zákaz lovu rýb na Dunaji

Slovenský rybársky zväz - Rada Žilina pripravuje zákaz lovu rýb na Dunaji

slovakia

left justify in out

Rada Žilina pripravuje v spolupráci s ministerstvom životného prostredia SR vyhlásenie zákazu lovu rýb na Dunaji od Štúrova po Veľký Meder v súvislosti s ekologickou haváriou v Maďarsku. TASR o tom informoval tajomník SRZ – Rada Žilina Ferdinand Baláž.
      Zdôraznil, že v utorok by mali byť dokončené prípravy na vyhlásenie zákazu. „Vzhľadom na mimoriadnu situáciu, ktorá je aj na Dunaji sa snažíme ochrániť rybárov, aby nelovili a neodnášali odtiaľ ryby. Jednak sú tam uhynuté ryby, ktoré plávajú a rybári aj nerybári ich berú. A pritom nevieme, čo to spôsobuje na ľudský organizmus. Prípadne, aby ich niekto nezobral na kŕmenie prasiat alebo kačiek,“ povedal Baláž.
      Zákaz sa bude podľa Baláža týkať Dunaja č. 1 a č. 2. „Vyslovene sú to opatrenia z titulu havárie v Maďarsku, vzhľadom na to, že časť kalu sa dostala aj do Dunaja. V podstate ide o Dunaj číslo 1 a 2. Čiže na tieto dve časti Dunaja sa to bude zrejme vzťahovať, na ostatné nemáme dôvod,“ skonštatoval tajomník SRZ – Rada Žilina.
      Minulý týždeň v pondelok po pretrhnutí hrádze pri západomaďarskej Ajke vo Veszprémskej župe uniklo približne milión kubických metrov červeného kalu, ktorý je odpadom pri výrobe oxidu hlinitého – suroviny na výrobu hliníka.

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky

Netky
JAR JE TU O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona