Na Slovensko prišli prvé jednotky so systémom protivzdušnej obrany Patriot

NETKY.SK • 20 Marec 2022, 10:26 • 2 min
Na Slovensko prišli prvé jednotky so systémom protivzdušnej obrany Patriot

BRATISLAVA – Prvé jednotky, ktoré majú na starosti rozmiestnenie systému protivzdušnej obrany Patriot, postupne prichádzajú na územie Slovenskej republiky.

slovakia

left justify in out

Proces bude pokračovať aj v ďalších dňoch. Dočasne bude systém umiestnený na leteckej základni Sliač. Na sociálnej sieti to potvrdil minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO). Dodal, že systém Patriot nie je náhradou za starý ruský systém S-300, ale ide o ďalší prvok na obranu vzdušného priestoru Slovenskej republiky.

 

„Ďalšie priestory nasadenia sú aktuálne konzultované s odborníkmi na spôsobilosti systému Patriot tak, aby ochranný dáždnik pokrýval čo najväčšie územie SR vrátane nami stanovených prioritných cieľov na ochranu,“ priblížil minister. Zároveň sa poďakoval za dodanie systému Nemecku a Holandsku.

 

Šéf rezortu zopakoval, že systém Patriot nie je náhradou za systém protivzdušnej obrany S-300. „Systém S-300 sa však vzhľadom na jeho vek, technický stav, nedostačujúce spôsobilosti a tiež faktickú závislosť na Ruskej federácii, ktorá po je nevyprovokovanej agresii na Ukrajine pre akúkoľvek vojenskú spoluprácu absolútne neprijateľná, budeme snažiť v budúcnosti nahradiť iným systémom, ktorý by bol plne kompatibilný s našimi spojencami a zaistil by vyššiu obranyschopnosť Slovenskej republiky,“ potvrdil Naď.

 

Nemecko a Holandsko poskytli Slovensku systém Patriot v rámci úsilia NATO o posilnenie východného krídla Aliancie v súvislosti s vojnou na Ukrajine. V rámci posilnenej predsunutej prítomnosti (eFP) má na Slovensku pôsobiť do 2 100 vojakov členských krajín NATO. Minister obrany SR tento týždeň potvrdil, že Slovensko je ochotné odovzdať svoj systém protivzdušnej obrany S-300 Ukrajine, avšak iba vtedy, ak bude mať náhradu. Zdôraznil potrebu zbaviť sa závislosti od ruskej techniky.

 

 

Možno vás zaujme: Dátové centrá Microsoftu vo Fínsku budú vykurovať domácnosti a znížia emisietwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Johny domansky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies