Slovensko eviduje výrazné zvýšenie príslušníkov ruskej armády na ukrajinskej hranici

NETKY.SK • 12 Apríl 2021, 20:30 • 2 min
Slovensko eviduje výrazné zvýšenie príslušníkov ruskej armády na ukrajinskej hranici

Slovensko eviduje výrazné zvýšenie počtu príslušníkov ozbrojených síl Ruskej federácie na hranici s Ukrajinou. Na tlačovom brífingu po mimoriadnom rokovaní Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť to uviedol minister obrany Jaroslav Naď z klubu OĽaNO.

slovakia

left justify in out

Minister Naď povedal, že sa dá hovoriť o desiatkach tisícoch vojakov a Rusko ďalšie vojská na hranicu s Ukrajinou presúva. Taktiež informuje o tom, že Slovensko eviduje aj presun tisícov kusov vojenskej techniky.

 

Naď na výbore informoval poslancov o aktuálnej situácii na hraniciach Ruska a Ukrajiny, poskytol im komplexnú utajovanú správu Vojenského spravodajstva, ktorá hovorila o konkrétnych počtoch, obavách alebo aj očakávaniach.

„V tomto momente neočakávame nejakú konkrétnu vojenskú akciu väčšieho rozsahu zo strany Ruskej federácie voči Ukrajine. Ak tak limitovanú, ale zároveň ten prísun vojsk pokračuje. My nemáme žiadnu informáciu zo strany Ruskej federácie, prečo to vlastne robia,“ doplnil Naď s tým, že ak sa Rusko odvoláva na vojenské cvičenie, malo ho oficiálne deklarovať minimálne 42 dní pred jeho realizáciou. Slovensko tiež zaznamenalo pohyb ruských vojsk v takých priestoroch, kde v minulosti nepôsobili.

 

Keď sa darí nášmu susedovi, darí sa aj nám. Korčok informuje o stave na Ukrajine


Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok (nom. SaS), ktorý sa tiež zúčastnil na výbore, skonštatoval, že pozícia Slovenska je nemenná. „Podporujeme suverenitu a integritu Ukrajiny v medzinárodne uznaných hraniciach,“ povedal Korčok. Dodal, že je slovenský záujem, aby sa Ukrajina vyvíjala dobre a stabilne „Pretože platí, že ak sa darí nášmu susedovi, tak sa bude dariť aj nám“.

 

 „Je naším záujmom, aby Ukrajina prosperovala, lebo keď sa darí nášmu susedovi, darí sa aj nám. Myslím tu na našich občanov na východe Slovenska, pre ktorých sa otvoria príležitosti na spoluprácu, keď sa bude Ukrajine dariť,"poznamenal minister  Korčok s tým, že osud Ukrajiny nám nemôže byť ľahostajný, lebo sa týka aj našich občanov.

 

Obaja ministri reagovali aj na dezinformácie šíriace v súvislosti so situáciou na ukrajinsko-ruských hraniciach. Napríklad, že pohyby ruských vojsk reaguje na cvičenie NATO. Korčok tvrdí, že "žiadne cvičenie NATO sa v tejto chvíli nekoná."

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Miloš Cíbik
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies