Keď sa darí nášmu susedovi, darí sa aj nám. Korčok informuje o stave na Ukrajine

NETKY.SK • 12 Apríl 2021, 17:32 • 2 min
Keď sa darí nášmu susedovi, darí sa aj nám. Korčok informuje o stave na Ukrajine

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok vystúpil v pondelok 12. apríla na pôde Výboru Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť, ktorého témou boli možné dopady stupňujúceho napätia medzi Ruskom a Ukrajinou na bezpečnosť Slovenska.

slovakia

left justify in out

„Bola to dobrá príležitosť hovoriť podrobne s poslancami, ktorých  považujem za veľmi dôležitých, pretože táto téma dnes rezonuje v slovenskej verejnosti a naši občania sa o celú vec právom zaujímajú. Na rokovaní som prezentoval naše základné postoje k Ukrajine a aktuálnemu dianiu,"vyhlásil šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok.

Ten pred poslancami taktiež zdôraznil, že Ukrajina je náš bezprostredný sused, preto je slovenským záujmom, aby sa vyvíjala stabilne. „Je naším záujmom, aby Ukrajina prosperovala, lebo keď sa darí nášmu susedovi, darí sa aj nám. Myslím tu na našich občanov na východe Slovenska, pre ktorých sa otvoria príležitosti na spoluprácu, keď sa bude Ukrajine dariť,"poznamenal minister  Korčok s tým, že osud Ukrajiny nám nemôže byť ľahostajný, lebo sa týka aj našich občanov.

 

img


Podľa šéfa slovenskej diplomacie s naším  záujmom súvisí náš dlhodobý postoj k Ukrajine, ktorá sa nemôže plnohodnotne rozvíjať, reformovať, prosperovať, ak sa neobnoví jej suverenita. Preto má jej teritoriálna integrita plnú slovenskú podporu. „Náš sused prišiel o kus územia, ktorý bol začlenený do iného štátu v rozpore s medzinárodným právom a dnes nemá kontrolu nad časťou územia vo svojej východnej časti na Donbase, kde prebieha konflikt," vyhlásil minister Korčok v tlačovej správe Ministerstva zahraničných vecí. 

 

Súvisiaci článok: Ruské ministerstvo zahraničia reagovalo na obvinenia USA z presunu vojakov na hranici s Ukrajinou


Ďalej zdôraznil, bezpečnosť je nedeliteľná a dotýka sa každého. „Preto nám nemôže byť jedno, ak sme konfrontovaní s hromadením ruských vojsk pozdĺž hraníc nášho suseda, ktoré sú svojím rozsahom väčšie ako tie pred rokom 2014. Nepoznáme ich dôvod ani cieľ, nevieme prečo sa tak deje práve teraz a prečo sú tam vojská v takomto zložení. Samozrejme, že pohyby vojsk po svojom území sú súčasťou suverenity každého štátu. Musia sa ale diať tak, aby bolo medzinárodnému spoločenstvu jasné, že nie sú namierené voči nikomu a nevyvolávajú obavy,"vyhlásil minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

 

img

Šéf slovenskej diplomacie zároveň poukázal na dezinformácie, že Ruská federácia reaguje na cvičenie NATO. „Nie, nekoná sa žiadne cvičenie NATO. Potvrdzujem konanie cvičenia skupiny štátov, ktoré je ale presne v súlade s dohodnutými mechanizmami transparentne, riadne vopred ohlásene a notifikované. Každý si ho môže pozrieť na webe, má názov DEFENDER-Europe 21. My sa na ňom nezúčastňujeme, na rozdiel napríklad od našich susedov Poľska a Maďarska. Odmietame preto dezinformácie, že Rusko reaguje na tieto vojenské pohyby," dodal.


Minister I. Korčok zároveň poukázal na to, že rokom 1989 skončila doba, keď o osudoch svojich krajín, vrátane toho, kde chcú patriť, rozhodoval niekto iný ako samotní občania každej európskej krajiny. „Preto Slovensko rešpektuje ašpirácie Ukrajiny na spoluprácu s EÚ a NATO. Je to záležitosť, ktorá sa týka len Ukrajiny a týchto inštitúcií," povedal I. Korčok.   

 

Súvisiaci článok: Ivan Korčok volal s ukrajinským ministrom zahraničných vecí. Slovensko podporuje Ukrajinu

Minister vo svojom vystúpení poslancov ubezpečil, že slovenská diplomacia koná a volá po jedinom možnom riešení súčasného napätia. To je za diplomatickým stolom. „Aj ja vnímam znepokojenie a strach našich občanov. Úplne im rozumiem a ubezpečujem ich, že z nášho postoja pre nich nevyplýva žiadny problém, pretože žiadame len to, aby sa rešpektovali medzinárodné normy a aby došlo k posunu v mierovom riešení konfliktu na východe Ukrajiny," uzavrel šéf slovenskej diplomacie.

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Miloš Cíbik
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies