Rezort zdravotníctva bude mať v budúcom roku k dispozícii o takmer miliardu eur navyše

NETKY.SK • 13 December 2023, 06:05 • 2 min
Rezort zdravotníctva bude mať v budúcom roku k dispozícii o takmer miliardu eur navyše

V minulom roku bola Ministerstvom zdravotníctva SR vydaná programová vyhláška, ktorá presne stanovila, akým spôsobom majú byť prerozdelené finančné zdroje z verejného zdravotného poistenia v detaile na presnú sumu pre konkrétny typ zdravotnej starostlivosti. Rovnaká vyhláška bude i tento rok.

slovakia

left justify in out

Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková hneď po nástupe do funkcie avizovala, že jej prvoradou snahou v zostávajúcich týždňoch roka 2023 bude „vyboxovať“ pre rezort viac finančných zdrojov, uvádza tlačová správa ministerstva.

Napriek nepriaznivému stavu verejných financií sa na rok 2024 podarilo zabezpečiť o 955 miliónov eur viac oproti rozpočtu roku 2023. Celkovo tak do zdravotníctva poputuje 7,97 miliardy eur. Nevďačíme za to len navýšeniu zdrojov zo strany ministerstva financií, ale aj konsolidačným opatreniam.

Pri tvorbe rozpočtu pre rezort zdravotníctva na rok 2024 sa vychádzalo z očakávanej skutočnosti v roku 2023, v ktorom do verejného zdravotného poistenia poputovalo necelých 6,9 miliardy eur. K tejto položke sa pripočítali inflácia, nárast spotreby liekov, valorizácia miezd zdravotníckych  pracovníkov, ako aj nárast spotreby zdravotnej starostlivosti spôsobený starnutím populácie. Bez zmeny politík teda analytici na Ministerstve zdravotníctva SR pracovali so sumou necelých 7,4 miliardy eur.

K tejto sume sa ďalej pripočítali náklady vo výške vyše 300 mil. eur na prevádzku zdravotných poisťovní, ako aj povinné príspevky do Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI), Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS), Operačného strediska Záchrannej zdravotnej služby (OS ZZS) a Národného inštitútu pre hodnotu a technológie v zdravotníctve (NIHO). V snahe o konsolidáciu preto ministerstvo v tomto bode pristúpilo k úprave príspevkov pre tieto inštitúcie.

Príspevky sú stanovené ako isté percento z celkovej sumy poistného vo verejnom zdravotnom poistení v predchádzajúcom roku, teda príspevky vyplácané budúci rok sú stanovené na základe zdrojov v roku 2023. V roku 2023 rástli výdavky na zdravotnú starostlivosť významne nad rámec očakávania, a to vzhľadom na mimoriadne zvyšovanie platov zdravotníckych pracovníkov, ako aj na dofinancovanie sektora v októbri tohto roku. 

Naposledy boli tieto príspevky navyšované v roku 2022, keď sa na činnosť NCZI vyčlenilo celkovo 0,55 % z verejného zdravotného poistenia, pre OS ZZS a ÚDZS 0,45 % a pre NIHO 0,032 %. Tieto percentá boli stanovené na základe potrieb uvedených inštitúcií. Zároveň sa však predpokladalo, že zdroje, z ktorých budú príspevky prepočítané na rok 2024, budú významne nižšie ako skutočnosť roku 2023. Tiež je nevyhnutné podotknúť, že všetky vymenované inštitúcie budú mať aj po tejto konsolidačnej zmene k dispozícii dostatočné zdroje.

Finančné zdroje v roku 2024 výrazne presahujú sumu, ktorú by spomenuté inštitúcie získali, ak by sa o infláciu valorizovali zdroje, z ktorých boli financované tieto inštitúcie pred zmenou percent v roku 2022.

Podobne, ak zohľadníme predpokladané zdroje, ktoré by mali tieto inštitúcie k dispozícii nebyť významného rastu zdrojov verejného zdravotného poistenia a pri zachovaní zvýšených percent, tak s výnimkou NCZI budú mať všetky tieto inštitúcie napriek úprave percent v roku 2024 viac zdrojov, než s akými počítali pri zmene legislatívy v roku 2022.

V záujme šetrenia prostriedkov verejného zdravotného poistenia bol teda tento konsolidačný krok nevyhnutný a zároveň bez vplyvu na schopnosť týchto inštitúcií plniť si svoje úlohy, dodáva tlaćová správa.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Rastislav Čižmár
Foto/Zdroj: Mnisterka Zuzana Dolinková. (www.health.gov.sk)
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies