Slovensko chce lepšie využiť ekonomický potenciál Indie. Štátny tajomník M. Eštok prijal indickú veľvyslankyňu

NETKY.SK • 23 Máj 2024, 19:11 • 2 min
Slovensko chce lepšie využiť ekonomický potenciál Indie. Štátny tajomník M. Eštok prijal indickú veľvyslankyňu

BRATISLAVA - Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Marek Eštok dnes prijal mimoriadnu a splnomocnenú veľvyslankyňu Indickej republiky na Slovensku Apoorvu Srivastavu.

slovakia

left justify in out

Partneri vyzdvihli úspešnú pracovnú cestu šéfa slovenskej diplomacie Juraja Blanára a štátneho tajomníka Rastislava Chovanca s podnikateľskou misiou v Indii vo februári tohto roka a zdôraznili zámer naďalej prehlbovať pozitívnu dynamiku vzťahov v konkrétnych politických a hospodárskych oblastiach, medzi ktoré patrí tiež strategická indická investícia na Slovensku – nadnárodná automobilka Jaguar Land Rover.

Slovensko má záujem pokračovať v intenzívnom rozvoji už existujúcich politických i obchodných väzieb s cieľom rozširovať hospodársku spoluprácu a hľadať nové možnosti jej rastu v rámci obchodu a investícií.„Vzájomná slovensko-indická obchodná výmena sa za posledných päť rokov strojnásobila a vlani dosiahla svoje historické maximum v objeme 870 miliónov eur. Našim cieľom je preto pokračovať v tomto trende, využiť ekonomický potenciál Indie a naďalej pomáhať rozvíjať investičnú spoluprácu v odvetviach s vysokou pridanou hodnotou,“ zdôraznil štátny tajomník rezortu zahraničia M. Eštok a doplnil, že významnú investíciu na Slovensku v objeme 1,4 miliardy eur predstavuje Jaguar Land Rover – britská automobilka, ktorá je dcérskou spoločnosťou indického koncernu Tata Motors. Sľubne sa podľa neho rozvíja aj spolupráca v obrannom priemysle. Ďalšie perspektívne odvetvia predstavuje kybernetická bezpečnosť, umelá inteligencia, digitalizácia a výmena kontaktov na úrovni malých i stredných podnikov.

India má kľúčovú úlohu pri realizácii európskych aktivít v Indo-Tichomorí a ako pripomenul M. Eštok, pre SR je dôležitým partnerom. Slovenská vláda preto pripravuje pre tento región významnú zahranično-politickú stratégiu. „India je piatou najväčšou ekonomikou a najľudnatejšou krajinou sveta. Je hospodársky najrýchlejšie rastúcou spomedzi krajín G20 a súčasne najväčšou demokraciou, čo podčiarkuje jej rastúci význam na medzinárodnej scéne a zároveň v zahraničnej i obchodnej politike Slovenska,“ uviedol štátny tajomník rezortu diplomacie.

Obe strany potvrdili na stretnutí záujem o rozširovanie dobre nastavenej spolupráce rovnako v podobe ďalších politických konzultácií na úrovni štátnych tajomníkov, ktoré by sa mohli uskutočniť po indických parlamentných voľbách na jeseň tohto roku. Indická veľvyslankyňa taktiež tlmočila návrh stretnutia na úrovni predsedov vlád Slovenska a Indie.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: Tlačový odbor MZV SR, Foto: Tlačový odbor MZV SR
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies