Trh so smartfónmi upadá

NETKY.SK • 3 Január 2019, 11:08 • 2 min
Trh so smartfónmi upadá

BRATISLAVA - Globálny trh so smartfónmi upadá a výrobcovia potrebujú nový impulz, ktorý by opätovne naštartoval klesajúce predaje týchto mobilných zariadení. Vyplýva to aj zo štatistických údajov analytickej spoločnosti International Data Corporation (IDC), podľa ktorej bolo v treťom štvrťroku 2018 celosvetovo na trh dodaných 355,2 milióna kusov chytrých telefónov, čo v medziročnom porovnaní predstavuje pokles o šesť percent.

slovakia

left justify in out

Prepad predajnosti prichádza po zhruba desiatich rokoch rastu smartfónového trhu, ktorý naštartovalo uvedenie prvého iPhonu v roku 2007. Tento model podľa názoru mnohých odborníkov ovplyvnil trh so spotrebnou elektronikou zásadným spôsobom a určil nový štandard – telefón s veľkou dotykovou obrazovkou ako hlavným ovládacím prvkom. V súčasnosti však výrobcovia potrebujú nový impulz a hľadajú povestnú ďalšiu veľkú vec (next big thing), ktorá by opäť pozdvihla predaje.

 

img

 

Aktuálny stav na trhu smarfónov je podľa kompetentných zapríčinený predovšetkým nízkou mierou inovácií a postupným nasýtením trhu. 

Nedostatočné inovácie sú badateľné v niekoľkých oblastiach. Pokiaľ si totiž zákazník kúpil chytrý telefón napríklad v roku 2009, 2010 či 2011, jeho nasledujúca generácia spravidla vždy prinášala badateľné zlepšenia – väčší displej s vyšším rozlíšením, ktorý bol na prvý pohľad jemnejší, fotoaparát s viac megapixlami, ktorý zhotovoval očividne kvalitnejšie fotografie či výkonnejší hardvér, vďaka ktorému bolo pri používaní telefónu skutočne poznať rozdiel vo výkone a plynulosti prostredia. 

 

img

 

Dnes sú však medzigeneračné rozdiely oveľa menej zrejmé. Nájsť novú veľkú vec, ktorá by opätovne naštartovala predaje, nebude ľahké. „Výrobcovia by museli prísť s funkciou, bez ktorej sa akosi nedá žiť. Akurát niečo také po rokoch búrlivého vývoja v tejto oblasti nie je jednoduché. Pomyselným záchranným kolesom pre výrobcov by mohla byť mobilná sieť novej generácie 5G.

 

„Tá by sa mala objaviť v roku 2019 a pre ňu bude potrebné mať úplne nové telefóny. Ten, kto príde s dobrým 5G telefónom, zarobí najviac,“ avizoval IT odborník Ondrej Macko.

 

Veľkou pomocou by podľa neho mohol byť i dobre vyzerajúci smartfón so sedemdňovou výdržou na batériu, keďže práve tá je dnes zrejme najväčšou slabinou moderných telefónov. Aktuálne sa hovorí napríklad o grafénových batériách, ktoré by mali priniesť väčšiu kapacitu a niekoľkonásobne rýchlejšie nabíjanie.

Na prvé lastovičky, ktoré predznamenajú trendy roku 2019 v mobilnej oblasti, nebude treba čakať dlho. Predstavia sa na tradičnej štvordňovej výstave spotrebnej elektroniky Consumer Electronics Show (CES), ktorá sa začína už 8. januára v americkom Las Vegas.

 

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies