SaS chce novelizovať rokovací poriadok Národnej rady

NETKY.SK • 15 Apríl 2021, 11:02 • 2 min
SaS chce novelizovať rokovací poriadok Národnej rady

BRATISLAVA - Strana Sloboda a Solidarita považuje za dôležité novelizovať rokovací poriadok Národnej rady. Podľa liberálov sa aj v čase pandémie ukázal v niektorých bodoch ako neaktuálny.

slovakia

left justify in out

Pracovná skupina predstaviteľov SaS, ktorej súčasťou sú aj predsedníčka poslaneckého klubu Anna Zemanová, poslanec Milan Laurečník, či člen ústavnoprávneho výboru Ondrej Dostál, intenzívne pripravuje podklady k novele rokovacieho poriadku. 

 

img

„Naším cieľom je zlepšiť rokovací poriadok parlamentu. Chceme aj koaličným partnerom predostrieť ucelené návrhy, ktoré budú zohľadňovať požiadavky poslancov a predsedajúcich. Veľakrát je verejnosť svedkom nezhôd či neefektívneho rokovania parlamentu. To musíme zmeniť,” povedal Laurečník. Podľa neho budú žiadať, aby sa pri mimoriadnych situáciách, ako je napríklad aj predlžovanie núdzového stavu, dalo rokovať online.

 

Mohlo by vás zaujímať: Prejde Sulíkov návrh na vláde? Gastro sektoru by chcel výrazne znížiť DPH


Podľa Zemanovej by bolo správne zrušiť aj niektoré návrhy, ktoré presadil bývalý predseda parlamentu Andrej Danko. „Opätovne umožnenie poslancom používať pri rozprave grafy či tabuľky by mohlo len dopomôcť názorne oprieť svoje vystúpenia o fakty a dáta. Taktiež by bolo prospešné, ak by sa mohol aj predsedajúci prihlásiť do faktických poznámok. Rovnako by sme chceli predĺžiť pripomienkové konanie poslaneckých návrhov zákonov na 60 dní, čo by umožnilo viac času na doladenie a prijatie kvalitnejších návrhov zákonov,“ priblížila niektoré návrhy.

 

Prečítajte si tiež: SaS upozorňuje, že Dušan K. už šesť mesiacov zarába aj vo väzbe!


Dostál pri inštitúte Hodiny otázok myslí aj na opozíciu. „Navrhujeme, aby v rámci inštitútu Hodiny otázok boli prvé dve otázky na premiéra žrebované spomedzi otázok, ktoré na danú Hodinu otázok položili poslanci opozície. Dôležité je tiež, aby voľbu verejných funkcionárov a kandidátov na verejných funkcionárov v NR SR vždy predchádzalo verejné vypočutie kandidátov,” podotkol. Doplnil aj to, že chcú zaviesť možnosť podávania návrhov zákonov elektronickou formou či povinnosť prekladať k návrhom konsolidované znenie.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Kristýna Peštová
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies