Samosprávy organizujú protest! Podľa nich prišli kvôli opatreniam o stovky miliónov eur

NETKY.SK • 15 August 2022, 19:03 • 2 min
Samosprávy organizujú protest! Podľa nich prišli kvôli opatreniam o stovky miliónov eur

TRNAVA – Protestné zhromaždenie Za stabilné a zdravé mestá a obce pripravuje na pondelok 22. augusta v Trnave regionalne zdruzenia miest a obci (ZMO) Trnavskeho samospravneho kraja.

slovakia

left justify in out

Uskutoční sa so začiatkom o 11:00 h na Trojičnom námestí, informovala o tom kancelária ZMO regiónu JE Jaslovské Bohunice. Protestom chcú upozorniť na mimoriadne vážnu finančnú situáciu miestnej samosprávy. „Zdruzenia miest a obci Slovenska (ZMOS) opakovane poukazuje na legislativne zmeny, ktoré majú negatívny dosah na rozpocty miest a obci,“ uvádzajú organizátori k zhromaždeniu s tým, že mestá a obce smerujú ku krachu a nútenej správe.
      

Vládnymi opatreniami prichádzajú samosprávy podľa nich totiž o stovky miliónov eur. Ako však tvrdia, na vykrytie prudkeho rastu vydavkov sposobeneho zvysovanim platov vo verejnej správe, v skolstve, ako aj rekordnou inflaciou obce nevyhnutne potrebuju primerane, nie iba symbolické zvysenie prijmov. Financna situacia miestnej samospravy je dnes preto podľa ZMO mimoriadne vazna.

 

img
      

Spoluorganizátori ZMO Zahorie, ZMO Galantsko-Saliansko a ZMO Zitny ostrov pozývajú na účasť predstaviteľov miest a obci, zamestnancov obecnych a mestskych uradov a obyvatelov regiónu. ZMOS plánuje protestné zhromaždenie v Bratislave v druhý deň septembrového snemu, naplánovaného na 8. a 9. septembra.
      

Ministerstvo financií koncom júla upozornilo, že niekoľkokrát navrhlo samosprávam viacero možností, ako v odôvodnených prípadoch kompenzovať výpadky príjmov či zvyšujúce sa výdavky. Ide podľa neho o poskytnutie kompenzačných návratných výpomocí vo vzťahu k rastu cien energií, úpravu daňového mixu, zníženie finančnej záťaže, ale aj odpustenie časti poskytnutých návratných výpomocí z minulosti či iné riešenia. Rezort poznamenal, že očakáva aj individuálne kvantifikácie dotknutých samospráv. Niektoré samosprávy podľa ministerstva už jeho pomoc využili.

 

Možno vás zaujme: Dosiahla už inflácia na Slovensku vrchol? Ako to vidia analytici?twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Johny domansky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies