Dosiahla už inflácia na Slovensku vrchol? Ako to vidia analytici?

NETKY.SK • 15 August 2022, 15:51 • 2 min
Dosiahla už inflácia na Slovensku vrchol? Ako to vidia analytici?

BRATISLAVA – Inflácia dosiahla v júli 13,6 %, môžu za to hlavne potraviny a energie.

slovakia

left justify in out

Uviedol to Ľubomír Koršňák, analytik UniCredit Bank, v komentári k júlovým spotrebiteľským cenám, ktoré zverejnil Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

 

„Rast spotrebiteľských cien bol opäť plošný a stále prechádzal cez väčšinu hlavných položiek spotrebného koša. Napriek tomu sa dá povedať, že k rastu (i zrýchleniu) inflácie v posledných mesiacoch najviac prispievajú ceny potravín. Vysoké dynamiky medziročného rastu si držia i regulované ceny energií na bývanie," spresnil. K zrýchleniu inflácie už v júli podľa neho neprispievali ceny pohonných látok.
      

img

 

„Inflácia by už mohla atakovať svoj tohtoročný vrchol, hoci nepatrné zrýchlenie počas augusta sa ešte úplne vylúčiť nedá (vrchol očakávame nateraz v júli). Následne by silný bázicky efekt z druhej polovice minulého roka mal predsa len štatisticky brzdiť ďalšie zrýchľovanie medziročnej inflácie. Zmierňovanie rastu cien však bude najskôr len veľmi pozvoľné, keď ceny budú stále nahor tlačiť vyššie ceny energií, potravín i ich sekundárne efekty prelievajúce sa do dopytovej inflácie. Inflácia by tak mala zotrvať na úrovni okolo 12 až 13 % až do konca tohto roka," myslí si Koršňák.

      

Upozornil, že na úrovni okolo 10 % by sa rast cien mohol udržať aj v budúcom roku. Dotovať by ho mali naďalej najmä vysoké ceny potravín. Kľúčovou položkou, ktorá určí úroveň inflácie v budúcom roku, však budú ceny plynu a elektriny. Plné premietnutie trhových cien plynu do cien pre domácnosti by tak mohlo i v budúcom roku infláciu zrýchliť až k úrovniam okolo 13 až 14 %. Ak by sa nepodarilo uplatniť ani zmluvy na zafixovanie cien elektriny pre domácnosti, inflácia by v úvode roka mohla presiahnuť 20 %.

      

Aj podľa analytikov úseku meny, štatistiky a výskumu Národnej banky Slovenska (NBS) k rýchlejšej inflácii v júli prispeli potraviny a bývanie v rodinnom dome.

 

„Zrýchľovanie inflácie bolo ale najmiernejšie od začiatku roka," poznamenali analytici z NBS. „Očakávame, že inflácia na Slovensku dosiahne v tomto roku v priemere 11,4 %, prioritou pre krajiny s dosahom na ďalší vývoj inflácie či ekonomiky je teraz zabezpečenie dostatku (alternatívnych) dodávok plynu či elektriny na zimu, čím sa môže znížiť aj tlak na trhu s energiami," doplnil Matej Horňák, analytik Slovenskej sporiteľne.
      

Jana Glasová, analytička 365.bank očakáva, že v letných mesiacoch bude inflácia ešte prekračovať hranicu 13 %.

 

„S príchodom jesenných mesiacov ale predpokladáme spomaľovanie tempa rastu inflácie, pričom by sa mal zmierniť aj rast cien potravín. Taktiež očakávame, že v ďalších mesiacoch bude pokračovať aj mierny medzimesačný pokles cien pohonných látok. Priemerná inflácia za celý tento rok sa bude podľa našich odhadov približovať k úrovni 12 %," dodala Glasová. ŠÚ SR informoval, že medziročná hodnota inflácie stúpla v júli 2022 na 13,6 %, medzimesačne vzrástla inflácia o 0,8 %.

 

Možno vás zaujme: Poslanec Sme rodina obvinený z troch prečinov!twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Johny domansky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies