Rysiu samicu Eriku vypustili v Slovinsku, premenovali ju na Snešku

NETKY.SK • 10 Máj 2023, 13:00 • 2 min
Rysiu samicu Eriku vypustili v Slovinsku, premenovali ju na Snešku

BOJNICE - Rysia samica, ktorá bola v marci tohto roka odchytená v okolí Betliara, bola 26. apríla 2023 vypustená v Slovinsku do oblasti pohoria Snežik. V danom regióne by tak mala podporiť populáciu rysa karpatského. V rámci projektu LIFE Lynx ide o posledného rysa, ktorý bol premiestnený zo Slovenska na toto územie.

slovakia

left justify in out

Celkovo bolo zo Slovenska presunutých osem rysov karpatských. Hlavným cieľom projektu LIFE Lynx je záchrana populácie rysa karpatského v Dinárskom pohorí a juhovýchodných Alpách pred vyhynutím a jej zachovanie v dlhodobom horizonte. „V daných regiónoch je populácia rysov malá a veľmi zasiahnutá príbuzenským krížením. Preto aj rysy, ktoré boli odchytené na Slovensku, prešli genetickými testami. Následne sme ich tak vedeli premiestniť do vhodných lokalít,“ uviedol vedúci zoologického úseku Národnej zoologickej záhrady Bojnice Andrej Duchoň.

 

Posledným takto translokovaným rysom zo Slovenska bola samica Erika, ktorá bola z rehabilitačnej stanice Nzoo Bojnice prevezená do Slovinska 23. apríla 2023. Erika, ale nakoniec dostala iné meno. „Slovinskí kolegovia sa ju rozhodli premenovať a nazvali ju Sneška. Ide o kombináciu názvu pohoria Snežik, kde bola vypustená a slova Slovaška, ktoré v slovinskom jazyku znamená Slovensko. Chceli tak poukázať na prepojenie oboch krajín v rámci tohto významného projektu,“ prezradil Andrej Duchoň.

 

Iba niekoľko dní pred vypustením rysej samice sa 19. apríla 2023 do voľnej prírody dostal aj ďalší slovenský rys – Lukáš. „Lukáš bol vypustený v Slovinsku v oblasti Jelovica. Svoje teritórium tam má samica Aida, tak veríme, že spolu vytvoria pár a pomôžu záchrane rysa karpatského v tejto oblasti,“ dodal Andrej Duchoň.

 

Pri odchytoch rysov karpatských na Slovensku spolupracovali partneri z Lesnej správy Betliar (Odštepný závod Rožňava, LESY SR), Národnej zoologickej záhrady Bojnice, Technickej univerzity vo Zvolene a správy NP Slovenský kras.

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Interny redaktor
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies