Spojené štáty uvažujú o zavedení nových ciel, postihnúť by to mohlo aj európske krajiny

NETKY.SK • 24 Máj 2019, 10:41 • 2 min
Spojené štáty uvažujú o zavedení nových ciel, postihnúť by to mohlo aj európske krajiny

WASHINGTON - Spojené štáty uvažujú o zavedení nového pravidla, ktoré by umožňovalo uvaliť špeciálne clá na tovary z krajín, kde je hodnota meny slabšia ako americký dolár.

slovakia

left justify in out

Dnešným dňom (23.5.) ministerstvo obchodu USA oznámilo, že navrhuje nový predpis, podľa ktorého by bolo možné zaviesť clá na produkty zo štátov zámerne devalvujúcich svoju menu voči americkému doláru, aby podporili export. Výsledkom by ale bolo ďalšie zvýšenie ciel na čínsky tovar. 

 

Okrem toho sa tu objavuje riziko, že clá za tovar sa zvýšia aj v iných krajinách. Spomína sa najmä Japonsko, Južná Kórea, India, Nemecko či Švajčiarsko. Nie je to náhoda, že sa jedná práve o tieto štáty. Všetky sú totiž monitorované americkým ministerstvom financií, ktoré sleduje ich pôsobnosť na devízovom trhu. 

 

img

 

Ministerstvo obchodu uviedlo, že navrhovaný predpis by k bežnému procesu zavádzania antisubvenčných ciel pripojil nové kritérium podhodnocovania meny. "Táto zmena by varovala zahraničných exportérov, že ministerstvo obchodu môže vykompenzovať devízové stimuly, ktoré poškodujú odvetvia v USA," uviedol americký minister obchodu Wilbur Ross. "Iné krajiny už nebudú môcť využívať politiku výmenných kurzov na znevýhodňovanie amerických pracovníkov a firiem."

 

 

Ministerstvo nešpecifikovalo konkrétne kritériá, ktoré chce využívať pri posudzovaní, či je cena nejakého produktu v USA umelo podhodnotená z dôvodu menovej devalvácie.

 

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies