Rusko: Príde tvrdá reakcia, ak Francúzsko pošle vojakov na Ukrajinu

NETKY.SK • 22 Máj 2024, 08:52 • 2 min
Rusko: Príde tvrdá reakcia, ak Francúzsko pošle vojakov na Ukrajinu

MOSKVA - Ak budú na Ukrajinu vyslaní francúzski vojaci, Rusko prijme odvetné opatrenia nielen v politickej rovine, varoval vedúci sekcie pre Európu na ruskom ministerstve zahraničných vecí Arťom Studennikov. Informovali o tom ruská tlačová agentúra RIA a agentúra Reuters.

slovakia

left justify in out

Studennikov nešpecifikoval, aké opatrenia Rusko prijme, ale uviedol, že Moskva pred nimi varovala Paríž. Dodal, že vyslanie francúzskych vojakov na Ukrajinu zvýši riziko stretu dvoch jadrových mocností. Francúzska armáda sa zároveň "stane legitímnym cieľom" pre ruskú armádu.
 
Ruský diplomat súčasne podotkol, že aj keď "stále bojovnejšia rétorika" francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona nenachádza širokú podporu medzi spojencami v EÚ a NATO a odmieta ju aj väčšina Francúzov, Moskva nemôže nebrať takéto vyhlásenia vážne.
 
Studennikov však súčasne vyjadril nádej, že vo vládnucich kruhoch Francúzska prevládne "ak nie zdravý rozum, tak aspoň pud sebazáchovy". "Tak či onak, sme pripravení na akýkoľvek vývoj udalostí," poznamenal Studennikov.
 
Prezident Macron začiatkom mája v rozhovore pre týždenník The Economist povedal, že nevylučuje možnosť vyslania vojakov na Ukrajinu, ak Rusko prelomí frontovú líniu a ak takáto požiadavka príde z Kyjeva. S týmto prístupom Francúzska podľa neho súhlasilo "veľa krajín EÚ".
 
Kremeľ označil tieto úvahy za bezprecedentné kolo eskalácie napätia, ktoré si vyžaduje pozornosť i prijatie opatrení. Podľa hovorcu Kremľa Dmitrija Peskova Európa vníma, že pomery na fronte sa zmenili a môžu sa pre Ukrajinu skončiť kolapsom, preto situáciu zámerne eskalujú.
 
Reakciou na kroky Západu sú aj cvičenia s raketovými formáciami ruského Južného vojenského okruhu. Očakáva sa, že tieto manévre, ktoré sa začali v utorok, otestujú použitie nestrategických jadrových zbraní.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Ingrid Vrabcová
Zdroj: RIA, Reuters, The Economist, Foto: Emmanuel Macron / gala.fr
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies