Rodičia protestovali pred rezortom spravodlivosti. Hrozia hromadnými hladovkami!

NETKY.SK • 2 November 2021, 06:00 • 2 min
Rodičia protestovali pred rezortom spravodlivosti. Hrozia hromadnými hladovkami!

BRATISLAVA - Dôvodom je oddeľovanie detí od rodičov, keď sa pár rozíde či rozvedie.

slovakia

left justify in out

Viacero rodičov v pondelok večer protestovalo pred Ministerstvom spravodlivosti (MS) SR. Chceli tak upozorniť na to, že odbory sociálnoprávnej ochrany detí, mnohí advokáti a súdy svojvoľne zasahujú do života detí a za konflikty rodičov ich trestajú segregáciou od jedného z rodičovInformoval o tom viceprezident a generálny manažér Rady pre práva dieťaťa Jozef Tinka.

 

img

 

Emočné zneužívanie detí

"Štát si zakrýva oči pred tým, že vytesnenie rodiča z duševného prežívania dieťaťa je problémom verejného zdravia. Brániť dieťaťu, aby naplnilo svoje citové potreby k druhému rodičovi, znamená páchať na dieťati psychické násilie a zhoršovať jeho zdravie a psychosociálny vývoj," priblížil Tinka problematiku tzv. vymazaných rodičov.

 

Rada pre práva dieťaťa tvrdí, že riaditeľka Národného koordinačného strediska Mária Vargová pre riešenie problematiky násilia páchaného na deťoch zlyhala.

 

img

 

Ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Milana Krajniaka (Sme rodina) žiadajú, aby zvážil zotrvanie Vargovej vo funkcii riaditeľky a aby vytvoril pracovnú skupinu, ktorá vypracuje národný program riešenia problematiky emočného zneužívania detí.

 

Rodičia požadujú riešenia

Protestujúci tiež žiadajú ministerku spravodlivosti Máriu Kolíkovú, aby informovala o tom, aké legislatívne zmeny a v akom časovom horizonte pripravuje.

 

Informovali tiež o tom, že zvažujú ďalšie kroky vrátane sťažnosti na medzinárodné inštitúcie. Nevylúčili ani skupinovú hladovku pred ministerstvami.

 

img

 

MS SR v reakcii uviedlo, že rozumie nespokojnosti rodičov, ktorí sa chcú starať o svoje dieťa a nie je im to umožnené. Za svoju úlohu považuje urobiť všetko pre to, aby systém na súdoch fungoval.

 

Rodinná agenda

Hovorí, že si vyžiadalo množstvo spisov zo súdov, ktoré sa týkali rozhodnutí o dieťati. Vykonalo tiež podrobný prieskum, aby dokázalo identifikovať prípadné nedostatky.

 

"Naším úsilím je tiež cez súdnu mapu zorganizovať súdy tak, aby sa sudcovia mohli špecializovať na rodinnú agendu a boli tak schopní čo najskôr a s čo najväčšou odbornosťou rozhodovať," zdôraznil rezort spravodlivosti.

 

img

 

Poukázal tiež na to, že na súdoch zavádzajú tzv. multidisciplinárny prístup pri rozhodovaní o dieťati. Doň majú byť zapojení všetci tí, ktorí vedia o danej rodine a dieťati a môžu napomôcť pri správnom rozhodovaní v danom prípade. 

 

Teda psychológovia, kolúzni opatrovníci, sociálni pracovníci, mediátori, znalci, rovnako širšie využívanie mimosúdneho riešenia či pravidlo osobného vypočutia dieťaťa vo vhodne upravených priestoroch súdu. Multidisciplinárny prístup podľa MS SR už pilotne testuje deväť okresných a tri krajské súdy na Slovensku.

 

Prečítajte si tiež: Zvrátené? Nepochopené? Matka kojí svojich školopovinných synov! Čo si o tom myslíte?twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katarina Zakova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies