Austrálski vedci prišli s unikátnou liečbou rakoviny prsníka, kľúčom je včelí jed

NETKY.SK • 2 September 2020, 12:09 • 2 min
Austrálski vedci prišli s unikátnou liečbou rakoviny prsníka, kľúčom je včelí jed

SYDNEY - Jed včiel medonosných dokáže zabiť ťažko liečiteľné agresívne bunky rakoviny prsníka, pričom má minimálne účinky na zdravé bunky v tele.

slovakia

left justify in out

Vyplýva to z najnovšej štúdie vedcov zo západnej Austrálie, zverejnenej v utorok v medzinárodnom lekárskom časopise npj Precision Oncology. V stredu o tom informovala agentúra DPA.

 

Vedci z Lekárskeho výskumného ústavu Harryho Perkinsa v austrálskom meste Perth otestovali protirakovinové účinky jedu 312 včiel a čmeliakov.

 

Jed včiel kynoží rakovinové bunky

Vedci otestovali rovnako jed včiel ako aj čmeliakov. Jed čmeliakov však aj napriek vysokej koncentrácii nedokázal rakovinové bunky zabiť.

 

Naopak, jed včiel preukázal "pozoruhodný účinok," píše sa na webstránke inštitútu. "Jed bol mimoriadne silný," napísala vedúca výskumu Ciara Duffyová.

 

"Melitín je schopný do 60 minút úplne zničiť membrány rakovinových buniek," vyjadrila sa o novom objave. A práve táto kľúčová zložka - toxín melitín, dokázal vo veľkom množstve zlikvidovať agresívne bunky najmä pri trojitej negatívnej forme rakoviny prsníka.

 

img

 

Zároveň však nepoškodil zdravé bunky. Trojitý negatívny karcinóm predstavuje 10-15 percent všetkých prípadov rakoviny prsníka.

 

Pri liečbe rakoviny zatiaľ dominuje agresívna chemoterapia

Kedže v súčasnosti neexistuje iná komplexná účinná liečba zameraná na tento typ onkologického ochorenia, vo väčšine prípadov sa používa kombinácia rôznych chemoterapií. Táto invazívna liečba však okrem rakovinových buniek, hubí aj tie zdravé.

 

Štúdia sa taktiež sústredila na to, či melitín môže byť použitý v kombinácii s liekom docetaxel. Ten sa podáva pri chemoterapiách na liečbu agresívnych druhov rakoviny prsníka.

 

 

Vedkyňa Duffyová tiež uviedla, že melitín narúša štruktúru bunkových membrán, takže umožňuje vniknutiu tohto toxínu priamo do buniek a zrýchľuje tým ich zabitie.

 

Technika kombinácie melitínu a docetaxelu bola "nesmierne účinná v zmenšovaní rastu nádorov u myší," priblížila Duffyová. Rakovina prsníka je celosvetovo najrozšírenejším typov rakoviny u žien.

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katarina Zakova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies