Bratislavská župa sprístupní očkovanie aj tehotným ženám, ktoré o vakcináciu prejavia záujem

NETKY.SK • 11 Máj 2021, 18:22 • 2 min
Bratislavská župa sprístupní očkovanie aj tehotným ženám, ktoré o vakcináciu prejavia záujem

BRATISLAVA - Bratislavská župa rozšírila zoznam náhradníkov na očkovanie. Uprednostnené budú aj budúce mamičky.

Otvoriť časovú os

slovakia

left justify in out

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) vytvoril možnosť prihlásenia sa do náhradníckeho zoznamu na očkovanie proti COVID-19 pre chronicky chorých pacientov či darcov krvi. Ako informovala hovorkyňa Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Lucia Forman, župa pridáva ešte jedno kritérium. Týka sa tehotných žien, ktoré sa takto môžu dobrovoľne rozhodnúť pre vakcináciu.

 

„V náhradníckom zozname sú ľudia, na ktorých sa pri vakcinácii pozabudlo. Preto sme pri jeho tvorbe mysleli aj na nich. Myslím si, že okrem ťažko zdravotne postihnutých, chronicky chorých pacientov či darcov krvi, tam určite patria aj tehotné ženy, ktoré sú veľkou mierou spolu s bábätkom vystavené riziku nákazy ochorením COVID-19,“ povedal predseda BSK Juraj Droba. Ako podotkol, náhradnícky formulár dosiaľ využilo vyše 15 tisíc ľudí.

 

Prečítajte si tiež: Primátor pozná recept, aby sa spoločenský život mohol v lete rozvinúť naplno

 

Ide o tehotné ženy v 2. a 3. trimestri, ktoré sa chcú dať dobrovoľne zaočkovať. Určená je pre nich mRNA vakcína. V očkovacích centrách Bratislavského kraja je to vakcína Comirnaty od konzoria Pfizer/BioNTech.

 

„Ideálny je 3. trimester, kedy je už dieťa zrelé. V 2. trimestri očkujeme len s vysloveným odhodlaním budúcej mamičky, ktorá si očkovanie sama žiada. Napríklad k nám prišla tehotná v 2. trimestri, ktorá predtým prekonala COVID-19. Povedala, že už to nechce zažiť, preto sa chce dať zaočkovať. Prvému trimestru sa ale vyhýbame, pretože plod je ešte nezrelý. Budúcim mamičkám v tomto prípade odporúčame neskorší čas gravidity,“ priblížil Juraj Štekláč, podpredseda pre oblasť zdravotníctva BSK.

 

Prihlasovací formulár je možné nájsť na stránke BratislavskyKraj.sk TU:

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katarina Zakova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies