Rodičia môžu získať ošetrovné aj cez letné prázdniny, ak sú materské školy zatvorené

NETKY.SK • 25 Jún 2024, 12:06 • 2 min
Rodičia môžu získať ošetrovné aj cez letné prázdniny, ak sú materské školy zatvorené

BRATISLAVA - Aj počas letných prázdnin si môžu rodičia uplatniť nárok na ošetrovné z dôvodu zatvorenia materských škôl. Nárok na finančný príspevok majú rodičia iba raz, a to najviac na 14 dní, upozornila Sociálna poisťovňa (SP).

slovakia

left justify in out

„Poistenec, teda rodič má nárok na ošetrovné, ak sa osobne a celodenne stará o dieťa do dovŕšenia jedenásteho roku veku. Alebo do dovŕšenia osemnásteho roku veku, ak ide o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom, ak predškolské zariadenie bolo počas obdobia školských prázdnin zatvorené rozhodnutím príslušných orgánov, napríklad zriaďovateľom,“ vysvetlila poisťovňa.

Pri zamestnancovi je okrem osobnej a celodennej starostlivosti podmienkou na získanie finančného príspevku aj nedosahovanie príjmu, ktorý tvorí vymeriavací základ za obdobie trvania dôvodu na poskytnutie ošetrovného.

Rodič musí vyplniť žiadosť o ošetrovné z dôvodu zatvorenia školy, predškolského zariadenia alebo zariadenia sociálnych služieb, ktorá je k dispozícii na internetovej stránke SP. V žiadosti je potrebné uviesť požadované údaje a predložiť ju na potvrdenie predškolskému zariadeniu a tiež zamestnávateľovi, pokiaľ ide o zamestnanca.

Nárok na ošetrovné má rodič aj z dôvodu ochorenia dieťaťa, ak si jeho zdravotný stav vyžaduje ošetrovanie inou osobou. „V takom prípade však tlačivo žiadosti o ošetrovné vystavuje pediater. Následne ho poistenec podpíše a potvrdí zamestnávateľ, ak ide o zamestnanca. Nárok na dávku ošetrovné je aj v tomto prípade možný najviac po dobu 14 kalendárnych dní,“ spresnila SP.

Poisťovňa od januára do mája tohto roka vyplatila viac ako 101 000 dávok ošetrovné. Mesačne išlo priemerne o 20 253 dávok, priemerná mesačná výška dávky bola 165,13 eura.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: Sociálna poisťovňa, Foto: Freepik (ilustračné foto)
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies