Rakúsko zavádza emisnú daň! Motoristi si siahnu hlbšie do vrecka

NETKY.SK • 4 Október 2021, 07:48 • 2 min
Rakúsko zavádza emisnú daň! Motoristi si siahnu hlbšie do vrecka

VIEDEŇ - Vláda Sebastiana Kurza zároveň plánuje odmeňovať občanov, ktorí využívajú hromadnú dopravu.

slovakia

left justify in out

Rakúska vláda v nedeľu oznámila, že s účinnosťou od 1. júla 2022 zavedie dodatočnú daň za emisie CO2, pričom tieto príjmy sa občanom neskôr vrátia okrem iného vo forme  klimatického bonusu.  Do roku 2025 má ísť celkovo o sumu 18 miliárd eur, informuje na svojej webstránke stanice ORF.

 

Od budúceho roku tak budú musieť Rakúšania za tonu emisií CO2 zaplatiť 30 eur, pričom táto suma sa do roku 2025 bude postupne zvyšovať na 55 eur. Každý obyvateľ Rakúska dostane raz za rok refundáciu peňazí, pričom o jej presnej výške bude rozhodovať to, kde žije, ako aj to, či využíva verejnú dopravu alebo je odkázaný na osobné auto.

 

img

 

Bonus bude paralelne k príjmom stúpať každý rok. Za deti sa bude platiť polovičná suma. Štvorčlenná rodina s dvomi deťmi žijúca vo Viedni tak môže počítať napríklad so ziskom 300 eur, uvádza agentúra AP.

 

Cieľom reformy daňového systému je úsilie obmedziť emisie skleníkových plynov a motivovať ľudí, aby využívali také spôsoby dopravy, ktoré sú priateľskejšie ku klíme, a rozhodovali sa pre nízkouhlíkové možnosti vykurovania. 

 

img

 

Vládnuca koalícia Rakúskej ľudovej strany (ÖVP) kancelára Sebastiana Kurza a Zelených na nedeľňajšej tlačovej konferencii oznámila i znižovanie dane z príjmu ako aj niektorých poplatkov za zdravotné poistenie a ďalšie opatrenia v prospech rodín a skupín s nízkymi a strednými príjmami. Takisto chcú zabezpečiť zníženie daní pre firmy, predovšetkým pre energeticky náročné odvetvia, ktoré uhlíková daň zasiahne najviac.

 

Prečítajte si viac: Z peňazí za emisie vracia štát do firiem iba minimum, Sulík to chce zmeniť

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katarina Zakova
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies