Prezidenti Slovenska a Poľska ocenili vzťahy oboch krajín +VIDEO

NETKY.SK • 4 Júl 2024, 13:10 • 2 min
Prezidenti Slovenska a Poľska ocenili vzťahy oboch krajín +VIDEO

VARŠAVA - Prezident SR Peter Pellegrini a poľský prezident Andrzej Duda ocenili dobré vzájomné vzťahy svojich krajín. V spolupráci chcú pokračovať. Uviedli to na štvrtkovej tlačovej konferencii po spoločnom rokovaní vo Varšave, kde slovenská hlava štátu odcestovala na pracovnú návštevu. Diskutovali okrem iného aj o energetike, migrácii či situácii na Ukrajine. Odsúdili konflikt a zhodli sa na potrebe pomoci Ukrajine. Ich názory sa však líšia v otázke, kedy majú začať prístupové rokovania Ukrajiny do Severoatlantickej aliancie (NATO).

slovakia

left justify in out

"Náš severný sused je pre Slovensko strategickým partnerom. Vzhľadom na našu obchodnú výmenu a objem vzájomných investícií Poľsko patrí medzi top tri krajiny, ktoré sú najväčším investorom alebo obchodným partnerom pre SR," poznamenal Pellegrini.

Vzájomné vzťahy ocenil aj poľský prezident. Privítal, že Pellegrini si ako destináciu svojej druhej biletárnej zahraničnej cesty vo funkcii prezidenta vybral Poľsko. Hovoril o potrebe vzájomného dialógu. Pozval ho na stretnutie prezidentov neformálnej skupiny Arraiolos, ktoré sa má uskutočniť na jeseň v Krakove.

Hlavy štátov diskutovali aj o budúcotýždňovom summite NATO vo Washingtone. Duda tam chce otvoriť otázku výdavkov spojencov na obranu. Chce, aby členské krajiny zvýšili podiel na obranu na tri percentá HDP. Slovensko podľa Pellegriniho už investuje do obrany viac než dve percentá HDP.

Rokovali aj o prítomnosti vojsk Severoatlantickej aliancie na území svojich krajín. Duda informoval, že na summite bude žiadať o zvýšenie počtu spojeneckých vojakov na území Poľska. Pellegrini ozrejmil, že jednotky NATO na Slovensku už v súčasnosti pôsobia a v prípade potreby je SR pripravená na zvýšenie ich počtu.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: Teraz.sk, Foto: TASR / Czarek Sokolowski
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies