Prudký pád akcií európskych automobiliek. Strach z opatrení Číny

NETKY.SK • 13 Jún 2024, 17:35 • 2 min
Prudký pád akcií európskych automobiliek. Strach z opatrení Číny

MILÁNO - Akcie mnohých európskych automobiliek pokračovali v prudkom poklese. Dôvodom sú obavy, ako Peking zareaguje na nové clá, ktoré Európska komisia uvalila na dovoz elektromobilov z Číny. Informuje o tom agentúra Reuters.

slovakia

left justify in out

Európsky automobilový index STXE 600 A&PP sa oslabil o viac ako 2 % a dostal sa na najnižšiu úroveň za viac ako 4 mesiace. Paneurópsky index STOXX 600 okolo 13.00 h SELČ strácal 0,87 %.
 
Najviac klesla spoločnosť Volvo Car (-6,65 %), nasledovaná nemeckými automobilkami Volkswagen (-3,83 %), Porsche AG (-3,62 %), BMW (-2,13 %) a Mercedes (-1,76 %). Akcie koncernu Stellantis okolo 13.15 h SELČ strácali 2,25 %.
 
"Riziko spočíva v tom, že Čína teraz prijíma aj opatrenia, ktoré by zasiahli najmä nemeckých výrobcov, ktorí vyvážajú do Číny," uviedol analytik spoločnosti Stifel Daniel Schwarz.
 
Pokles sa dotkol aj dodávateľov v automobilovom priemysle. Na parížskej burze kótované firmy Forvia a Valeo po jednej hodine popoludní strácali 5,34 %, respektíve 3,84 %.
 
Obavy z možných čínskych odvetných opatrení sa rozšírili aj mimo automobilového sektora. Akcie francúzskeho výrobcu koňaku Remy Cointreau padli o 4,56 %.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Ingrid Vrabcová
Zdroj: Reuters, Foto: Freepik
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies