Z peňazí za emisie vracia štát do firiem iba minimum, Sulík to chce zmeniť

NETKY.SK • 15 September 2021, 10:38 • 2 min
Z peňazí za emisie vracia štát do firiem iba minimum, Sulík to chce zmeniť

BRATISLAVA - Minister hospodárstva Richard Sulík navrhuje zriadiť pracovnú skupinu, ktorá by stanovila, ako bude štát prerozdeľovať peniaze vybrané na emisných povolenkách.

slovakia

left justify in out

Ceny emisných povoleniek v poslednom období trhajú rekordy, medziročne vzrástli z 30 eur za tonu vypusteného oxidu uhličitého na približne dvojnásobok. Deje sa tak aj v dôsledku rastúcej ceny energií, ktorá neúmerne zaťažuje ekonomiku niektorých podnikov, ktorým sa tak oproti firmám mimo EÚ znižuje konkurencieschopnosť.

 

Podnikatelia upozorňujú, že peniaze z emisných povoleniek inkasuje štát a ten oproti iným krajinám EÚ vracia do priemyslu iba zlomok vybraných financií. Zmeniť by to chcel minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).

 

Výkonný riaditeľ železiarní OFZ Branislav Klocok na minulotýždňovej konferencii Priemysel na odchode upozornil, že z výnosov aukcií z obchodovania s emisiami boli na kompenzáciu nepriamych emisií pre firmy vyčlenené iba dve percentá, pričom napríklad vo Francúzsku je to 37 %.

 

Aby OFZ vyrovnala tento rozdiel, musela by na trhu zvýšiť ceny svojich výrobkov o 15 % a stala by sa nekonkurencieschopnou. Ešte výraznejší rozdiel je podľa Klocoka v porovnaní s čínskymi výrobcami. Podobným problémom čelí napríklad aj producent hliníka Slovalco.

 

Problém, na ktorý podnikatelia poukazujú už dlhší čas, by chcel riešiť minister hospodárstva. „Mali by sme stanoviť férový systém, a to je veľmi ťažké,“ povedal Sulík. Napriek tomu, že o rozdelení výnosov z predaja emisií rozhoduje ministerstvo financií v spolupráci s ministerstvom životného prostredia (MŽP), chce Sulík zriadiť pracovnú skupinu zloženú z podnikateľov a dotknutých rezortov. Tá by mala stanoviť, ako bude štát prerozdeľovať peniaze vybrané na emisných povolenkách.

 

Minister zároveň podporuje návrh na zmenu legislatívy pripravovaný MŽP, podľa ktorého by už vláda nemala možnosť rozhodovať o rozdelení vybraných peňazí. To by bolo stanovené zákonom.

 

Koľko z približne 250 miliónov eur ročne by malo zostať v štátnom rozpočte, koľko použije Envirofond a koľko sa vráti energeticky náročným firmám ako kompenzácia za vysoké ceny energií, však zatiaľ nie je jasné.

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katarina Zakova
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies