Púť do Mekky: Zomrelo už najmenej 19 pútnikov. Extrémne horúčavy nad 40 stupňov + VIDEO

NETKY.SK • 17 Jún 2024, 08:01 • 3 min
Púť do Mekky: Zomrelo už najmenej 19 pútnikov. Extrémne horúčavy nad 40 stupňov + VIDEO

MEKKA - Najmenej 19 Jordáncov a Iráncov už zomrelo počas púte hadždž do Mekky v Saudskej Arábii, ktorá sa koná v čase extrémnych horúčav. Oznámili to jordánske a iránske úrady. Správu priniesla AFP.

slovakia

left justify in out

"Štrnásť jordánskych pútnikov zomrelo a 17 ďalších je nezvestných," uviedlo jordánske ministerstvo zahraničných vecí vo vyhlásení. Rezort neskôr potvrdil, že všetci 14 zomreli v dôsledku prehriatia organizmus spôsobeného extrémnou vlnou horúčav.
 
Iránsky Červenený kríž v samostatnom vyhlásení uviedol, že v Mekke a Medine zomrelo doposiaľ tento rok počas púte hadždž päť iránskych pútnikov. Organizácia však nešpecifikovala príčinu ich úmrtia.

Púť do Mekky je jedným z piatich pilierov islamu. Trvá takmer týždeň a musí ju aspoň raz za život absolvovať každý moslim, ktorý je telesne i duševne zdravý a má na cestu do Mekky finančné prostriedky. Púť hadždž tento rok absolvuje asi 1,8 milióna moslimov. Podobne ako minulé roky sa pritom púť uskutoční za horúceho počasia a teploty výrazne presiahnu 40 stupňov Celzia.

Mnohé z rituálov púte sú pritom vykonávané vonku, pričom pútnici musia pri nich chodiť či stáť, čo môže byť náročné najmä pre starších ľudí.
 
Saudská Arábia neposkytla nijaká informácie o úmrtiach. Prijala však opatrenia na zmiernenie horúčav, ktoré zahŕňajú napríklad inštalovanie brán na výrobu vodnej hmly. Pútnici tiež dostávajú vodu a rady, ako sa chrániť pred slnkom.
 
Vlani zomrelo počas púte hadždž najmenej 240 ľudí, z ktorých mnohí pochádzali z Indonézie, vyplýva z dát zverejnených rôznymi krajinami. Tie však nešpecifikovali príčinu úmrtia týchto ľudí.


 
Hovorca saudskoarabského ministerstva zdravotníctva pre agentúru AFP nedávni uviedol, že vlani bolo zdokumentovaných počas púte viac než 10 000 prípadov ochorení spôsobených teplom, z ktorých desať percent bol úpal.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Ingrid Vrabcová
Zdroj: AFP, Foto: britannica.com
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies