Po ničivom tornáde strhnú na Morave desiatky domov, pomoc ponúkli aj slovenskí hasiči

NETKY.SK • 26 Jún 2021, 17:04 • 2 min
Po ničivom tornáde strhnú na Morave desiatky domov, pomoc ponúkli aj slovenskí hasiči

ČESKÁ REPUBLIKA - V juhomoravských obciach, ktoré vo štvrtok zasiahlo tornádo, bude treba strhnúť desiatky domov. Obce Hrušky, Moravská Nová Ves, Mikulčice a Lužice, kde sú poškodené stovky domov, postupne obchádzajú statici.

slovakia

left justify in out

Tí zatiaľ k likvidácii určili 61 domov. Povedal to juhomoravský hajtman Jan Grolich.


V postihnutej oblasti nie je nikto nezvestný. Vyčíňanie extrémneho počasia si tak vyžiadalo päť mŕtvych a desiatky zranených.

 

img


Vo všetkých obciach odpratávajú škody. Na Břeclavsku a Hodonínsku zasahuje zhruba tisícka hasičov, 160 členov armády, ale aj 200 policajtov a psychológovia. Obyvateľom pomáhajú aj dobrovoľníci.

 

Tornádo, ktoré sa prehnalo Hodonínom, má na svedomí ďalší ľudský život

 

AKTUALIZOVANÉ: Tornádo na Morave má už päť obetí. Babiš žiada Brusel o pomoc!

 

Tí, ktorí prišli o domy 

O všetkých ľudí bez strechy nad hlavou je postarané. Väčšina odišla k príbuzným, malá časť prespáva v priestoroch vyčlenených obcami. Materiálnej pomoci, ktorú dosiaľ nazhromaždili rôzne zbierky, je podľa hajtmana dosť. Pomoc zhromažďujú v sklade v Hodoníne a netreba ju tak voziť do postihnutej oblasti.

 

img


Grolich po zasadnutí krízového štábu oznámil, že v obciach zriadia informačné miesta, "aby ľudia, ktorí potrebujú pomoc alebo ju, naopak, ponúkajú, vedeli, kam sa obrátiť, ako postupovať". Centrá budú zbierať požiadavky od starostov aj jednotlivcov.

Dostať sa do postihnutých oblastí autom je veľmi náročné, keďže takmer všade pracuje ťažká technika. Práce v lokalite komplikujú aj autá dobrovoľníkov a polícia ich žiada, aby ich preparkovali na určené plochy. Do obcí sa dostanú miestni obyvatelia a záchranári.

 

img

 

"Viem, že je to ťažké...Potrebujem voľné príjazdové cesty na odpratanie toho najhoršieho. Váš čas príde. Veľmi ďakujem za pochopenie a trpezlivosť," napísal na sociálnej sieti Twitter Grolich.

 


Výzvu na sociálnej sieti zverejnili aj juhomoravskí hasiči, podľa ktorých by mali dobrovoľníci vyčkať, pretože "situácia je na mieste v doprave komplikovaná". Zároveň uviedli, že ak chcú ľudia pomôcť, v súčasnosti je lepšia finančnú pomoc.

Hasiči tiež informovali, že zriadili piaty sektor zásahu v obci Pánov pri Hodoníne, kde tiež spôsobilo extrémne počasie škody. Ďalšie štyri sektory sú obce Lužice, Mikulčice, Moravská Nová Ves a Hrušky.

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies