Pri produkcii vajec sa objavili pred Veľkou nocou viaceré problémy

NETKY.SK • 13 Apríl 2020, 11:42 • 2 min
Pri produkcii vajec sa objavili pred Veľkou nocou viaceré problémy

BRATISLAVA - Pri produkcii vajec sa objavili v období pred Veľkou nocou viaceré problémy. Uviedol Daniel Molnár, riaditeľ Únie hydinárov Slovenska (ÚHS).

Otvoriť časovú os

slovakia

left justify in out

Informoval, že v posledných týždňoch producenti vajec zaznamenali pokles odbytu vajec z dôvodu uzatvorenia stravovacích zariadení, kde dodávali veľké objemy vajec, ako aj pokles celkového odbytu z dôvodu, že ľudia budú počas sviatkov prevažne doma.

 

"Preto sa producentom vajec v SR hromadia prebytky vajec na skladoch," zdôvodnil.

 

Pripomenul, že každoročne pred Veľkou nocou rastú odbytové ceny vajec, ale tento rok sa tak nestalo, ceny, naopak, klesajú.

 

"Nevyhnutná je preto potreba ochrany domáceho trhu zamedzením dovozu lacných vajec z Poľska a ČR, pretože niektoré zahraničné obchodné reťazce mali už minulý týždeň v akciách lacné vajcia z Poľska. Dovoz lacných poľských vajec do Českej republiky vytvoril v ČR prebytky vajec. Českí producenti vajec zareagovali znížením cien o 10 až 15 %, čo ohrozuje aj náš trh," poznamenal.

 

 

Upozornil zároveň, že slovenskí producenti vajec produkujú dostatočné množstvo vajec, aby dokázali zásobiť celý trh čerstvými vajcami. Preto nie je podľa neho potrebné dovážať vajcia zo zahraničia, ktoré sú často tesne pred dátumom spotreby.

 

"Za nevyhnutnú považujeme aj ochranu domáceho trhu s hydinovým mäsom pred dovozom lacného hydinového mäsa z Poľska, kde po uzatvorení reštaurácií v Európe zostáva veľký objem nadprodukcie na poľskom trhu. To môže veľmi negatívne ohroziť slovenských spracovateľov hydiny v súčasnej krízovej situácii," zdôraznil.

 

Preto je podľa Molnára nevyhnutné, aby spotrebitelia kupovali hydinové mäso s označením slovenského pôvodu na etikete a vajcia označené pečiatkou s uvedením SK.

 

"Pri týchto výrobkoch majú záruku najvyššej kvality, čerstvosti a neustálej veterinárnej kontroly," dodal riaditeľ ÚHS.

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
barbora lučivjanská
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies