Premiér Jonas Gahr Störe: Nórsko oficiálne uzná Palestínu ako štát. Urobí tak aj Írsko a Španielsko

NETKY.SK • 22 Máj 2024, 13:04 • 2 min
Premiér Jonas Gahr Störe: Nórsko oficiálne uzná Palestínu ako štát. Urobí tak aj Írsko a Španielsko

OSLO - Nórsko 28. mája oficiálne uzná Palestínu ako štát, oznámil nórsky premiér Jonas Gahr Störe. Informovala o tom agentúra AFP.

slovakia

left justify in out

"Ak nedôjde k uznaniu (Palestíny), na Blízkom východe nemôže byť mier," vyjadril sa Störe.
 
Írsky premiér Simon Harris medzičasom na tlačovej konferencii oznámil, že Írsko a Španielsko spolu s Nórskom uznajú štátnosť Palestíny. Madrid tak podľa premiéra Pedra Sáncheza urobí tiež 28. mája.
 
Podľa Störea je prebiehajúca vojna v Pásme Gazy jasným dôkazom toho, že dosiahnutie mieru a stability musí byť podmienené vyriešením palestínskej otázky. Dvojštátne riešenie izraelsko-palestínskeho konfliktu je aj v záujme Izraela. Cieľom je vytvoriť politicky súdržný palestínsky štát, ktorý by vychádzal z Palestínskej samosprávy, dodal Störe.
 
Izrael v reakcii nariadil okamžité stiahnutie svojich veľvyslancov z Nórska aj Írska na konzultácie do Jeruzalema. "Posielam Nórsku a Írsku ostrý odkaz: Izrael to nenechá bez povšimnutia," citovala AFP vyhlásenie šéfa izraelskej diplomacie Jisraela Kaca. Vláda podľa neho odmieta akékoľvek jednostranné pokusy o vytvorenie palestínskeho štátu.
 
"Uznanie palestínskeho štátu povedie k ďalšiemu terorizmu, nestabilite v regióne a ohrozí akékoľvek vyhliadky na mier," uviedlo izraelské ministerstvo zahraničných vecí počas tohto týždňa.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Ingrid Vrabcová
Zdroj: AFP, Foto: Jonas Gahr Störe / snl.no
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies