Košická zoo privítala od svojho vzniku päť miliónov návštevníkov

NETKY.SK • 1 Júl 2023, 14:00 • 2 min
Košická zoo privítala od svojho vzniku päť miliónov návštevníkov

KOŠICE - Košická zoologická záhrada privítala vo štvrtok päťmiliónteho návštevníka od svojho vzniku, teda v priebehu 37 sezón.

slovakia

left justify in out

Prvú skúšobnú prevádzku spustili v roku 1985, natrvalo zoo pre návštevníkov otvorili 2. júla 1986. Ročná návštevnosť zoo, ktorá už pravidelne dosahuje úroveň 200.000 a viac ľudí, je podľa jej riaditeľa Ericha Kočnera dôležitým podkladom pre ďalší rozvoj. Početní návštevníci z celého Slovenska i zahraničia zároveň svedčia o tom, že košická zoo sa stala nadregionálnym turistickým cieľom.

 

K nárastu záujmu prispel popri chovných zvieratách DinoPark, ktorý je súčasťou areálu od roku 2013. V roku 2019 zoo dosiahla prvýkrát métu 250.000 návštevníkov, ktorú zopakovala minulý rok. Jubilejnou päťmilióntou návštevníčkou sa stala mladá Košičanka Simona v sprievode dvoch kamarátok. Pri vstupe ju privítali primátor mesta Jaroslav Polaček a riaditeľ zoo. Súčasťou oslavy bola torta a odovzdanie spomienkových darčekov. "Chceli sme si urobiť výlet a keďže sme dlho neboli v košickej zoo, tak nám napadlo toto miesto - pozrieť zvieratá, DinoPark a urobiť si prechádzku," uviedla Košičanka pre novinárov.

Riaditeľ zoo pri tejto príležitosti spomenul ďalšie rozvojové zámery. "Počas leta plánujeme otvoriť nový juhoamerický pavilón alebo pavilón pre oceloty stromové, čo je investičná aktivita, ktorú sme začali minulý rok. Sprístupníme aj nový návštevnícky priestor v zoo, tzv. konskú huculskú lúku, kde žijú huculské kone ako prvé zvieratá v košickej zoo vôbec," povedal. Primátora mesta potešil návštevnícky míľnik, zároveň sa však posťažoval na chýbajúcu štátnu podporu pre mestské zoologické záhrady a poukázal na náročnosť prevádzky takýchto zariadení, ktoré neslúžia len mestu, ale širokému regiónu. "Neexistuje žiadna systémová schéma podpory zoologických záhrad, ktoré zriadili mestá a sú licencované štátom," povedal. Pre košickú zoo je z rozpočtu mesta na tento rok vyčlenených na prevádzku zhruba 1,2 milióna eur a ďalších 300.000 eur je na dokončenie investičných aktivít. Vlastný výnos očakáva zoo na úrovni milióna eur.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky.sk
TASR / KB Netky, Foto: FB Zoo Košice
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies